Image Alt

Wesele w górach – wszystko co musicie wiedzieć

wesele w Tatrach

Czy warto zorganizować ślub i wesele w górach?

Jak wiecie jesteśmy fotografami i filmowcami ślubnymi. Jednak niejednokrotnie pytając nas o wolne terminy na fotografowanie czy filmowanie  czy naszą ofertę ślubną na swoje wesele w górach, prosicie o pomoc czy radę przy  organizacji Waszego dnia. Pytacie o sprawdzonych usługodawców, o miejsca i w ogóle czy warto zorganizować wesele w górach. Nie tak dawno pisaliśmy dla Was o świetnym pomyśle, jakim jest kameralny ślub w górach.

Ale jeżeli macie dużą rodzinę, wielu przyjaciół i chcecie aby wszyscy Wam towarzyszyli w tym ważnym dla Was dniu? Czy warto zorganizować ślub i wesele w górach? Co wyróżnia Zakopane i Podhale na tle innych miejsc? Przeczytajcie – a już żadne inne miejsce nie wyda się Wam tak atrakcyjne na organizację Waszego wesela! Postaramy się Wam przybliżyć szczegóły organizacji Wesela w Górach, zaproponujemy ciekawe miejsca w Zakopanem i na Podhalu, opowiemy o tutejszych tradycjach i elementach, które być może warto wprowadzić aby uatrakcyjnić Wasze wesele w górach.

Co warto wiedzieć o górach?

TatryTatry

Być może zastanawiacie się o jakie góry nam chodzi. Jeśli już jesteście na naszej stronie, widzicie zapewne że nazywamy się Tatrafoto. I tak. Jeżeli piszemy i mówimy o górach to chodzi nam tylko i wyłącznie o Tatry.  Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w Polsce są inne góry. Jednak dla nas Tatry zawsze stały na pierwszym miejscu. Oboje urodziliśmy się w Zakopanem, oboje mieszkamy na Podhalu od urodzenia. Po górach chodzimy od dziecka i od dziecka jesteśmy w Tatrach zakochani. Zanim Wam napiszemy o weselu w górach, będziemy Was chcieli trochę zarazić naszą miłością do Tatr. A kiedy już je pokochacie, chętnie sami pomożemy Wam wesele w górach zorganizować.

Kilka słów o tych naszych Tatrach

Tatry to najwyższe pasmo w całym ogromnym łuku Karpat i jedyne góry na linii łączącej Alpy z Kaukazem. Tworzą wyniosłe góry, które stromo dźwigają się z otaczających obniżeń Podhala, Spisza, Liptowa i Orawy. Pod względem geograficznym dzielą się na trzy części – Tatry Bielskie (całkowicie położone na Słowacji), Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Oczywiście najwyższe z rzeźbą typu alpejskiego, ze strzelistymi szczytami i wysokimi ścianami są Tatry Wysokie. Tatry zachodnie mają rzeźbę łagodniejszą, choć i tutaj nie brak ostrych form jak na przykład doskonale widoczny z Zakopanego Giewont. Co ciekawe w Tatrach Wysokich skupiają się wszystkie ciekawsze jeziora, zaś w Tatrach Zachodnich i Bielskich znaleźć możemy większość jaskiń.

Do Polski należy część północnych stoków Tatr, opartych na grzbiecie głównym pomiędzy Wołowcem a Rysami. Tatry Polskie zajmują obszar o powierzchni 175 km2, co stanowi mniej niż czwartą część całych Tatr. Najwyższym szczytem są Rysy – 2499m, natomiast najwyższy w całości polski jest Kozi Wierch o wysokości 2291 m. Wśród leżących na terenie naszego kraju siedmiu dużych dolin znajduje się najpiękniejsza dolina całych Tatr Zachodnich – Kościeliska, oraz jedna z najwsanialszych dolin całych Tatr ZWysokich – Dolina Rybiego Potoku, w któej leży jedno z najpiękniejszych jezior na całym świecie – Morskie Oko.

wesele w Tatrach

wesele w Tatrach

Pogoda w górach

Klimat Tatr ma charakter wysokogórski, a w miarę wzrostu wysokości zaostrza się. Najcieplejszy w Tatrach jest lipiec – dlatego jeśli marzy Wam się ślub i wesele w górach w ciepłej oprawie, ten miesiąc może być znakomitym wyborem. Lato trwa tutaj pod połowy czerwca do końca sierpnia. A chłodną jesień równoważy ciepła jesień. Ciepła i pogodna. To i bajeczne kolory pojawiające się o tej porze roku, powodują że jest to wspaniały okres na wesele w górach. A co z zimą? Zima w Zakopanem zwykle panuje od końca listopada do końca marca. Natomiast już na poziomie Kasprowego wierchu od połowy października aż do początku maja. I jest na prawdę wspaniałym okresem na ślub i wesele w górach. Białe Zakopane, drzewa przykryte bajecznym puchem. Jest po prostu pięknie.

Dlatego niezależnie od pory roku, w jakiej Wasze wymarzone wesele w górach będzie się  odbywać, będziemy Wam polecać zorganizowanie również sesji plenerowej. Być może  gdzieś w Zakopanem, na Podhalu z widokiem na nasze góry. A może w samych Tatrach – w Dolinie Strążyskiej, na Rusinowej Polanie, może nad Morskim Okiem lub też bardziej wysokogórsko na Kasprowym Wierchu? Pomysłów jest dużo, a sama decyzja należeć będzie do Was!

Ludzie pod Tatrami

Organizując wesele w górach często będziecie mieli styczność z żywą i kolorową kulturą góralską. Będzie ona znacząco wpływać na charakter Waszego ślubu.  Kto to są w ogóle ci górale? Najwcześniej zaludniła się na Podhalu dolina Dunajca, zajęta została głównie właśnie przez górali polskich. A z Tatrami łączyły górali bardzo silne więzy. Tu polowali, szukali skarbów czy pracowali jako górnicy. I tutaj wreszcie wypasali latem owce. Organizacja pasterstwa jaki i cała niezwykła ludowa kultura górali, ukształtowała się pod mocnym wpływem bałkańsko-ruskim.  Element ten przybył w Tatry w w. XIV-XVI w ramach wędrówek wołoskich.

Być może na Wasze wesele w górach zaprosicie kapelę góralską. Jak będą wyglądać?  Tradycyjne materiały odzieżowe górali to samodziałowe sukno, płótno lniane czy skóry baranie. Na strój męski składają się białe sukienne spodnie ozdobione parzenicami, spięta spinką biała, lniana koszul, skórzane kierpce i serdak bez rękawów. Na wierzch zarzucana jest sukienna cuha. Nakryciem głowy jest okrągły, filcowy kłobuk, opasany kostkami, które z czasem zaczęto wykonywać z muszelek. Uzupełnienie całości jest laska z siekierką czyli ciupaga. Muzyka góralska obfituje w elementy bałkańskie. Urzekła ona wielu kompozytorów – Szymanowskiego, Kilara, Malawskiego, Kondrackiego. A językoznawców fascynuje góralska gwara i śpiew. Gwara pełna ekspresji i archaizmów, które nigdzie indziej nie ocalały.

Fascynacja kulturą góralską – gwarą, sztuką, wyjątkową kulturą materialną trwa od ok. 1880 roku. Dążeniem Stanisława Witkiewicza było uczynienie z niej  żywe, narodowe sacrum. Sam ruch podhalański ma bardzo bogate tradycje, kultywowane przez założony w 1919 roku Związek Podhalan.

wesele w górach

Wesele w górach – styl zakopiański

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na fakt iż  wesele w górach jest tak wyjątkowe i unikalne jest tutejsza architektura. I to zarówno jeżeli chodzi o wybór Waszego miejsca na ślub – drewniane kościoły na Podhalu są prawdziwymi perełkami architektury, czy przy wyborze miejsca już na samo wesele w górach – drewniane karczmy, restauracje z bali czy stylizowane sale w hotelach to miejsca jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.

A gdzie swój początek miał styl zakopiański? W wioskach pod Tatrami dawne budownictwo to były drewniane chaty z wysokimi półszczytowymi dachami, krytymi gontem. Dzieliły się na dwie izby – czarną i odświętną białą. Gdy końcem XIX wieku do Zakopanego wkroczyło budownictwo willowe, Stanisław Witkiewicz z myślą o nim właśnie stworzył styl Zakopiański. Projektował domy o większej kubaturze i o szerszym użytkowaniu. Pojawiły się piętra, werandy, balkony. Oczywiście zachowały proporcje i elementy budownictwa góralskiego a wzbogacone zostały o secesyjnie stylizowane zdobnictwo. Styl ten został uznany za narodowy wyraz w polskiej architekturze i zaakceptowany przez samych górali.

Ślub w górach – drewniane kościoły

Jeżeli organizujecie wesele w górach warto pomyśleć o miejscu ceremonii, które będzie wpisywało się w ten nasz górski klimat. Warto się zastanowić nad klimatycznym drewnianym kościołem. Często są to już zabytkowe świątynie pięknie stylizowane z zewnątrz, ze wspaniałym drewnianym wykończeniem, z wyjątkowymi drewnianymi rzeźbami. A przykładów jest mnóstwo. Postaramy się przedstawić Wam tutaj jak najwięcej, jednak na pewno nie uda nam się opisać.

Kaplica na Jaszczurówce

I właśnie w stylu zakopiańskim, o którym pisaliśmy wyżej, powstał na przełomie XIX i XX wieku wiele kościołów w Zakopanem i na terenie całego Podhala. Zarówno te zaprojektowane przez samego Stanisława Witkiewicza, jak i przez osoby które się na nim wzorowały. Organizując wesele w górach, możecie rozważyć kaplicę na Jaszczurówce. Położona jest ona w samym Zakopanem, niedaleko stoku narciarskiego Nosal.

Kaplica na Jaszczurówce to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w polskich górach. Otoczona pięknym lasem i zlokalizowana w Tatrzańskim Parku Narodowym, ta malownicza kaplica jest prawdziwym skarbem wśród Tatr.  Jej styl architektoniczny jest charakterystyczny dla Podhala, z charakterystycznymi zdobieniami i detalem, który nadaje kaplicy niepowtarzalny charakter.Jednym z najbardziej wyróżniających się elementów kaplicy na Jaszczurówce jest piękny ołtarz, który jest prawdziwym arcydziełem sztuki sakralnej. . Warto zwrócić uwagę na precyzyjnie wykonane zdobienia i wysoki poziom szczegółowości, który z pewnością Was zachwyci.

Jednak przede wszystkim kaplica na Jaszczurówce to miejsce, gdzie można znaleźć spokój i ukojeni. W otoczeniu pięknych krajobrazów i pełnej ciszy górskiej przyrody, to idealne miejsce dla jeśli Wasze wesele w górach ma być również chwilą wytchnienia od codziennych trosk i zgiełku miasta.

Pieczę nad nią sprawuje zakopiańska parafia na Cyrhli. To tam należy się zwrócić celem organizacji Waszego ślubu w górach. Ale nie martwcie się. Tamtejszy ksiądz proboszcz jest bardzo miły i chętnie służy radą i pomocą przy organizacji ślubów. Do tego ma duże doświadczenie w załatwieniu wszystkiego na odległość. Więc jeśli pojawicie się u nas pierwszy raz dopiero na swoje wesele w górach, gdyż mieszkacie daleko, nie będziecie mieli żadnego problemu z jego organizacją.

Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku

Jednym z przykładów większych kościołów jest Kościół w Kościelisku. Zaprojektowany przez Eugeniusza Wesołowskiego, ucznia Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Wiraże zaś projektował bratanek Jana Matejki – Stefan Matejko.

Jeśli marzycie o romantycznym, pełnym uroku i klimatu ślubie, to Kościół w Kościelisku będzie idealnym miejscem dla Was! Ta niewielka, urokliwa świątynia zlokalizowana jest w samym sercu Podhala, otoczona pięknymi krajobrazami ze wspaniałym widokiem. Ze schodów kościoła w Kościelisku wspaniale widać słynny Giewont. Kościół w Kościelisku to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, które oferuje możliwość organizacji niezapomnianego ślubu i doskonale wpiszę się w Wasze wesele w górach

Ceremonia ślubna w Kościelisku to nie tylko niezapomniane wrażenia związane z uroczystością, ale również czas spędzony w malowniczym otoczeniu gór, wśród zieleni i ciszy. To idealne miejsce dla jeżeli chcecie, aby ich ślub i wesele w górach były wyjątkowe i pełne niepowtarzalnego, górskiego charakteru. Kościół w Kościelisku to także idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie tradycję i kulturę regionu. Zabytkowa architektura, charakterystyczne zdobienia i piękne witraże to tylko niektóre z elementów, które czynią to miejsce tak wyjątkowym.

Nie można zapomnieć również o  wspaniałej atmosferze, która panuje wokół kościoła. W otoczeniu zielonej, górskiej przyrody i pięknych krajobrazów, poczujecie się jak w bajce. Ślub w Kościelisku to nie tylko piękne wspomnienie, ale także szansa na spędzenie niezapomnianego czasu wraz z najbliższymi w malowniczej okolicy. To idealna propozycja na wesele w górach.

Stary Kościółek w Zakopanem

Kolejnym pięknym drewnianym kościołem , położonym już w centrum Zakopanego jest zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Należy do zakopiańskiej parafii przy Krupówkach. Stary kościółek w Zakopanem to jedno z najcenniejszych zabytków regionu. Zbudowany został w stylu zakopiańskim, charakteryzującym się drewnianą konstrukcją i zdobieniami inspirowanymi regionalnym folklorem.

Jego wnętrze jest niezwykle malownicze i przytulne, z drewnianymi ławkami, kolorowymi witrażami, a także pięknymi freskami na ścianach i sklepieniu. W kościele znajdują się również liczne rzeźby i obrazy, w tym najważniejszy – obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą poczuć prawdziwy duch Tatr i i wzbogacić swoje wesele w górach o wyjątkowe miejsce ceremonii.

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy – Zakopane – Bystre

Zostańmy jeszcze w Zakopanem. Tutaj na Bystrem mają swoją parafię ojcowie Bernardyni. i to właśnie tutaj znajduje się piękny drewniany kościół, który zaproponujemy Wam do rozważenia jeżeli organizujecie wesele w górach.

Główny ołtarz św. Antoniego wykonany został w drewnie modrzewiowym przez zakopiańskiego rzeźbiarza Pawła Szczerbę. Spod dłuta zakopiańczyka wyszły także przepiękne figury ołtarzowe: św. Antoniego w ołtarzu głównym, a w nawach bocznych – św. Franciszka, Serca Pana Jezusa i Matki Najświętszej.

W kościele na Bystrem znajduje się również  rzeźbiona chrzcielnica drewniane ławki oraz konfesjonał z płaskorzeźbą przedstawiającą Dobrego Pasterza. Znajdujący się w kościele ołtarz soborowy  został wykonany przez Władysława Karpiela. W prawej nawie znajduje się także płaskorzeźba ukazująca Jana Pawła II, wykonana przez Franciszka Surmiaka z Zakopanego.

Natomiast chórze, który zwraca uwagę swą oryginalną galeriową konstrukcją, znajdują się dwunastogłosowe organy

Okna w górnej kondygnacji zapewniają wnętrzu kościoła dużo światła, co ważne jest podczas fotografowania czy filmowania.  Z kolei w oknach dolnej części znajdują się obrazy na szkle  imitujące witraże. Malowidła na szkle znajdują się także w przedsionku przy głównym wejściu.

Małe Ciche i Wiktorówki czyli ojcowie Dominikanie

A jeżeli oddalimy się od Zakopanego o kilka kilometrów, w Małem Cichem znajdziemy drewniany kościół ojców Dominikanów. Jest to jedno z dwóch miejsc na terenie Małego Cichego gdzie możecie zaplanować ślub w górach w drewnianym kościółku. Drugie to znane Wiktorówki. Być może nie wiecie, ale Wiktórówki rónież leżą na terenie Małego CIchego. I są to oddzielne parafie. Dobrze czytacie. Miejscowość nazywa Się Małe Ciche i nie dość, że posiada kościół i Sanktuarium, to należą one do różnych parafii! Ale po kolei…

Kościół w Małem Cichem

Kiedy dotrzecie do Małego Cicheo jedziecie praktycznie do końca miejscowości i tam na wzgórzu znajdziecie przepiękny drewniany kościółek, położony na wzgórzu, zaraz nad drogą. Dalej pojechać już nie można, gdyż droga kończy się tuż przed Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Kościółek położony jest bardzo malowniczo w niewielkiej miejscowości, otoczony zielenią z przebijającymi się między drzewami tatrzańskimi szczytami. Małe Ciche to miejscowość położona kilka kilometrów od Zakopanego na terenie Gminy Poronin. I mimo swojej nazwy znajdziecie tutaj sporo miejsc noclegowych, szczególnie w okolicy Lichajówek.

Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr

Natomiast w tym drugim przypadku musicie liczyć się z kilkudziesięciominutowym spacerem. Wiktorówki położone są już w sercu Tatr, niedaleko Rusinowej Polany. Tutaj wyjaśnimy, że trochę nagięliśmy fakty, gdyż Wiktorówki formalnie parafią nie są. Jednak możecie wziąć tutaj ślub. Ale wiąże się to z kilkoma, naszym zdaniem ciekawymi wymaganiami. Po pierwsze, aby zacząć rozmawiać o ślubie należy być w jakiś sposób związanym z Wiktorówkami. Ale najczęściej wiąże się to z miłością do Tatr, gór ogólnie oraz górskich szlaków. A skoro organizujecie swoje wesele w górach, wydaje nam się że nie nie będzie u Was z tym problemu!

Kolejną ciekawostką jest fakt, że przed rezerwacją terminu trzeba pojawić się tam osobiście. Ale nie przejmujcie się ojcowie Dominikanie z Wiktorówek to nie tylko wspaniali duchowni, ale też bardzo ciepli i mili ludzie. Mieszkają w wyjątkowym miejscu w środku Tatr, z dala od cywilizacji w wyjątkowych warunkach i sami są również wyjątkowi. A kiedy już będziecie podpisywać dokumenty praktycznie w dominikańskiej kuchni, a na fotelu będzie się wygrzewał słynny Wiktorówkowy kot, dojdziecie do wniosku że drugiego takiego miejsca na ziemi nie ma!

Wyjątkowa będzie również ceremonia, bardzo ciepła, osobista w niewielkim, praktycznie nieoświetlonym kościółku, bez organów i organisty. Dlatego wykątkowo i z unikalnym górskim klimatem. Ale opis ceremonii pośrodku górskich szczytów w samych Tatrach to już temat na oddzielny artykuł.

Kościół w Zębie – czyli w najwyżej położonej miejscowości w Polsce

Skoro opisujemy dzisiaj wesele w górach, nie możemy pominąć najwyżej położonej miejscowości w Polsce, Zębu. To właśnie tutaj, niedaleko Tatr znajduje się najwyżej położony kościół w Polsce. Oczywiście są wyżej położone kaplice czy klasztory (w końcu wyżej opisywaliśmy Wiktorówki) jednak w Zębie jest to pełnoprawny kościół. I przyznamy szczerze, że jest przepiękny. Zawsze kiedy fotografujemy czy filmujemy tutaj ceremonie ślubne, czy chrzciny jesteśmy zachwyceni. Stylowy drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny wznosi się na wysokości 1013 metrów n.p.m Zaprojektowany i wykonany przez lokalnych artystów z Zębu i z Zakopanego ponad 100 lat temu!

Kaplica na płazówce

Organizując wesele w górach warto rozważyć również jeden z najbardziej klimatycznych, drewnianych  kościółków na Podhalu – Kaplicę na Płazówce. Leży na wysokości około 1000 m n.p.m. i już sam dojazd dojazd tutaj będzie stanowił atrakcję dla Was i Waszych gości. Zarówno podczas dojazdu jak i z samej kaplicy rospościara się przepiękny widok na Tatry Zachodnie. Tak na prawdę chyba nie ma drugiej takiej Kaplicy z tak wspaniałym widokiem. Jest to bardzo niewielka świątynia, ale odbywają się tutaj nie tylko kameralne śluby. Zdarza się również i całkiem duży góralski ślub. Kaplica na Płazówce jest własnością prywatną, jednak we wszelkich sprawach organizacyjnych należy kontaktować się z parafią w Witowie.

Kościół w Witowie

Skoro już jesteśmy w Witowie, przy organizacji Waszego wesela w górach nie możemy zapomnieć o kościele w Witowie. To przepiękna drewniana świątynia, ze wspaniałymi witrażami. Wprost uwielbiamy światło, które wpada tam i tworzy wspaniały klimat a nam pozwala szukać ciekawych kadrów z ciekawym światłem.

Drewniany kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej jest częścią Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Kościół jest otoczony pięknymi kolorowym  kwiatowym ogrodem. Wokół kościoła,  stoją drewniane rzeźby. Kościół został wybudowany w latach 1910 – 1912 według projektu zakopiańskiego architekta Jana Tarczałowicza. Kościół jest w całości drewniany i ma konstrukcję zrębową. Jego wnętrze zdobią neogotycki ołtarz, wspominane wcześniej przez nas witraże z 1937 roku oraz rzeźby autorstwa zakopiańskiego artysty Michała Gąsienicy Szostaka.

Nasze najnowsze odkrycie Kościół w Dzianiszu

I na koniec chcieliśmy Wam opisać w kilku zdaniach kościół który poznaliśmy całkiem niedawno, Mieliśmy tak przyjemność fotografować i filmować ceremonię poprzedzającą wspaniałe góralskie wesele. Jednak ten kościół będzie również wspaniały na Waszą ceremonię poprzedzającą Wasze wesele w górach. I musimy przyznać, że byliśmy zaskoczeni jak piękny jest ten kościół.

Kościół w Dzianiszu powstał w latach 1932-1937. Projekt świątyni przygotował krakowski architekt  Bohdan Treter przy współpracy zakopiańskiego architekta Stefana Meyera. Zabytek ten naprawdę warto zobaczyć. Drewniana świątynia na wysokiej kamiennej podmurówce nawiązuje do tradycji podhalańskich gotyckich kościołów drewnianych. W detalach  odnaleźć można cechy bardzo charakterystyczne dla góralskiego budownictwa. Przykładem mogą być tak zwane  rysie wspierające szerokie okapy czy kołkowanie w obramieniach okien.

Oczywiście to jedynie przykłady, a drewnianych świątyni na Podhalu jest znacznie więcej. Jeżeli wciąż poszukujecie innej czy też nie możecie zdecydować, które miejsce z powyższych było by najlepsze na Wasz ślub i wesele w górach odezwijcie się do nas mailowo lub napiszcie w komentarzu. Chętnie pomożemy!

wesele w górach

wesele w Tatrach

Ślub w Tatrach

wesele w górach

Ślub w górach – murowane kościoły

Być może jednak Wasze wesele w górach odbędzie się na większą skalę Wówczas może będziecie poszukiwać dużego, nowoczesnego kościoła. Jeżeli chcielibyście nowocześniejszą, większą świątynię – w samym Zakopanem również takie znajdziecie. Często nawiązują one także do zakopiańskiego stylu.

Warto wymienić tutaj kościół na Chramcówkach w Zakopanem. To duża świątynia, położona praktycznie w samym centrum Zakopanego. Sam kościół jest stosunkowo nowy. Jego wnętrze jest obszerne i bardzo jasne.

Na Zakopiańskiej Olczy znajdziecie natomiast Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik. Położony na wzgórzu kościół to wspaniały przykład połączenia tradycji i nowoczesności.

Bardzo wyjątkowym i znanym miejscem jest również Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok na Giewont, najsłynniejszą chyba zakopiańską górę. A samo Sanktuarium jest na prawdę bardzo duże i niezależnie czy planujecie małe czy duże wesele w górach, na pewno pomieści wszystkich Waszych gości.

Wesele w górach – karczmy i restauracje

Do dzisiaj budując nowe obiekty w Zakopanem na Podhalu nawiązuje się do stylu Zakopiańskiego. Karczmy i restauracje często wykonuje się z bali, mają drewniane zdobione wnętrza a i przyznać trzeba że i z zewnątrz prezentują się urokliwie. Oczywiście wybór miejsca na wesele w górach powinien być ściśle powiązany z wyborem miejsca na ślub. Co prawda na Podhalu wszędzie jest niedaleko, jednak jeżeli swoje wymarzone wesele w górach zaplanujecie na miesiąc wakacyjny czy na okres ferii zimowych, może się zdarzyć, że trudno będzie Wam dojechać na czas.

Dlatego na przykład organizując ślub w kościelisku, Wasze wesele może mieć miejsce w przepięknej restauracji Góralski Dwór w Kościelisku właśnie. Położony jest  pięknej scenerii, u podnóża Tatr.  W środku tego klimatycznego, drewnianego obiektu mieści się Restauracja Dworska, oraz pokoje, które mogą posłużyć Wam i Waszym gościom. Jeśli ceremonia odbędzie się w Zakopanem – tutaj wybór karczm i restauracji jest olbrzymi. Niedaleko starego kościółka w Zakopanem znajduje się  świetna karczma Młyniska. Przy kościele na Bystrem mamy zaś Karczmę przy Młynie. Na zakopiańskiej Olczy znajdziecie doskonałą Krainę Smaku Grzegorza Lelka. Naszym zdaniem jest to jedno z najlepszych miejsc na wesele w górach z klimatyczną Kryjówką i większą Białą Izbą. Małe Chiche ma zaś blisko wspaniałą Karczmę Tatrzański Bór, położoną już terytorialnie w Murzasichlu jednak bardzo bliską Małego Cichego. Praktycznie w niewielkiej odległości każdego kościoła znajdziecie świetne miejsce na wesele!

wesele w górach

wesele w górach

wesele w górach

wesele w górach

Wesele w górach – hotele

Jeżeli organizując Wasze wesele w górach wolelibyście skorzystać z bardziej nowoczesnego miejsca, znajdziecie u nas na Podhalu również bardzo dużo ciekawych hoteli, które specjalizują się również w organizacji wesel. W zdecydowanej większości przypadków hotele nawiązują również do klimatu regionu, do góralskiej tradycji, folkloru i do naszych Tatr.

Ceremonia cywilna i wesele w górach

Oczywiście jeżeli Wasza uroczystość będzie miała charakter cywilny, mamy dla Was też kilka świetnych rozwiązań.Jednym z nich jest ceremonia w samych Tatrach. Tatrzański Park Narodowy wyznaczył kilka miejsc w górach gdzie można zorganizować ceremonię:

  • Dolina Chochołowska – Polana Chochołowska – niedaleko schroniska PTTK
  • Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw – niewielki, ale piękny staw położony w niewielkiej odległości od Schroniska Kasprowy Wierch – na samym szczycie przy dzwonie
  • Kasprowy Wierch – na samym szczycie przy dzwonie
  • Dolina Strążyska – Polana Strążyska ze wspaniałym widokiem na Giewont
  • Dolina Bystrej – Polana Kalatówki – zaraz obok schroniska. W samym schronisku również istnieje możliwość ślubu. Wówczas schronisko, a właściwie hotel Kalatówki to miejsce gdzie można zorganizować wesele w górach. W środku gór!
  • Polana Rusinowa – na samej polanie z jednym z najwspanialszych widoków na panoramę Tatr
  • Dolina Rybiego Potoku – czyli nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów

Większość tych miejsc należy terytorialnie do miasta Zakopanego. Ostatnie dwa natomiast do Bukowiny Tatrzańskiej. To w tych Urzędach należy organizować ceremonię.

Na Podhalu istnieje również wiele hoteli znakomitych jeżeli pragnęlibyście zorganizować ślub cywilny oraz wesele w górach w jednej lokalizacji. Przykładem może być wymieniony wcześniej Hotel Kalatówki. Doskonały będzie położony w Murzasichlu Hotel Kopieniec, czy Hotel Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Obydwa ze wspaniałymi tarasami z widokiem na Tatry, gdzie udzielane są śluby. Nie można zapomnieć także o najsłynniejszym hotelu w Zakopanem – Hotelu Kasprowy!

wesele w górach

ślub w górach

ślub w górach

Muzyka na wesele w górach

Kiedy organizujecie wesele w górach, musicie zadbać o odpowiedni klimat. I zaraz Wam wytłumaczymy dlaczego czy to decydując się na DJ,a czy to na muzykę na żywo powinniście wybrać muzykę z Podhala. Jeżeli zdecydujecie się na muzykę na żywo wybierzcie zespół z Podhala. Muzycy z Podhala grają na góralskich weselach. A na góralskich weselach, oprócz zabawy do muzyki rozrywkowej, słychać także góralską muzykę. Podczas cepowin, członkowie orkiestry odkładają gitary, wstają zza perkusji i chwytają skrzypce i basy. Wtedy zaczynają grać wspaniałą góralską muzykę. Pomyślcie jaka to atrakcja dla Waszych gości gdy podczas obiadu, zamiast muzyki z głośników słychać będzie góralską nutę. I to graną na żywo. Podobnie sprawa ma się z DJ’em. Jeżeli wolicie oryginalne ścieżki i zabawę z DJ’em, wodzirejem – osoba z Podhala będzie na pewno współpracować z kapelą góralską, która zagra dla Waszych gości i dla Was.

wesele w górachFotograf na wesele w górach

A co z wyborem fotografa? Mamy nadzieję, że skoro jesteście na naszej stronie to już wybraliście nas – Łukasza i Monikę. Ale jeżeli okazało się, że termin mamy zajęty – polecamy również wybór fotografa z Zakopanego. Jest przynajmniej kilka powodów. Jeden z najważniejszych to jakość zdjęć. Pamiętacie jak pisaliśmy o drewnianych kościołach? Pięknych ze wspaniałym oświetleniem. Dla fotografa ślubnego mają one zasadniczą wadę. Są stosunkowo ciemne. Fotografowie ślubni z Polski mogą sobie po prostu nie poradzić w takich warunkach. Fotograf z ślubny spod Tatr wie natomiast jak robić tutaj zdjęcia, mamy najjaśniejsze obiektywy i ogromne doświadczenie.Podobnie jest z drewnianymi karczmami i restauracjami na Podhalu. Tutaj nie ma białych sufitów czy jasnego oświetlenia. Jesteśmy wyposażeni w dużą ilość lamp zewnętrznych aby doskonale oświetlić salę. A żeby dostać się na tą salę z kościoła, żeby być przed parą młodą trzeba umieć się poruszać po Podhalu. Szczególnie kiedy mogą pojawić się korki. Czasem zdarza się że odpowiadamy parze młodej jak bezstresowo poruszać się po okolicy i jak najszybciej dojechać. Na pewno nigdzie się nie zgubimy! No i znamy doskonałe miejsca na plenery, a przecież skoro macie wesele w górach to po nim przyjdzie czas na sesję ślubną w górach!

Po weselu czas na sesję ślubną w górach!

Skoro już przyjechaliście do Zakopanego czy na Podhale na swój ślub i wesele w górach, gorąco Was będziemy namawiać na sesję ślubną w górach w innym dniu. Oczywiście jeżeli czas Wam pozwoli. Jeśli Wasz pobyd pod Tatrami byłby krótki, możemy się udać na krótką sesję w dniu ślubu. Zawsze znajdziemy miejsce, które klimatem i widokami będzie odpowiadało do Waszego ślubu i wesela. Ale sesja innym dniu ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pomijając oczywistości, czyli to że będziecie mieli więcej czasu dla nas i dla siebie, to że będziecie bardziej spokojni czy to że będziecie mogli się pobrudzić… Najważniejszy jest jednak wybór miejsca. Wybór w innym dniu nieograniczony. Może czekać na Was Rusinowa Polana, kolejką możemy wyjechać na Kasprowy Wierch, albo możemy się udać się nad Morskie Oko. Jeśli będziecie woleć mieć w Tatry w tle a pospacerować po łąkach, znamy znakomite miejsca.

sesja ślubna w górachsesja ślubna w górachsesja ślubna w górachsesja ślubna w górach

A może sesja narzeczeńska przed weselem w górach?

Jeżeli po weselu będziecie musieli wracać do domu, a na sesję ślubną wyrwiemy się na chwilę podczas wesela, zawsze możemy Was zaprosić na sesję narzeczeńską gdzieś w Tatrach. A może nad górskim potokiem przy ognisku…. Taka sesja narzeczeńska może mieć również niepowtarzalny klimat… Nie oznacza to, że nie warto się skusić i na sesję narzeczeńską i na sesję plenerową. Będą one obie doskonałą pamiątką, Tym bardziej, że możemy je wykonać w zupełnie innych miejscach o zupełnie innych porach roku. Jeżeli swoje wesele w górach planujecie latem, na sesję poślubną udamy się kilka dni po weselu. Natomiast na sesję narzeczeńską możemy się udać nawet zimą. Lub odwrotnie. Wesele w górach zimą, możemy uzupełnić sesją narzeczeńską latem. Dzięki temu  uwiecznicie zarówno piękną letnią pogodę, jak i bajkową tatrzańską zimę.

Doskonałą okazją na sesję może być Wasz przyjazd do Zakopanego czy na Podhale kiedy będziecie organizować Wasze wesele w górach. Być może przyjedziecie do Waszej sali weselnej, może podrzucić dokumenty do kościoła czy obejrzeć kwiaty, a może na próbny makijaż i fryzurę. W międzyczasie o wschodzie słońca wyskoczymy w magiczne miejsce na sesję narzeczeńską.

sesja narzeczeńska w górach

sesja narzeczeńska w górach

sesja narzeczeńska w górach

Gotowi na wesele w górach?

Mamy nadzieję że już nie wahacie się czy urządzać wesele w górach. Mamy nadzieję że zamiast Dolomitów, Włoch wybierzecie nasze wspaniałe Tatry. Czekamy na Was – do zobaczenia!

Główny fotograf w Tatrafoto Prywatnie, tata dla dwójki wspaniałych dzieci

Post a Comment

Close
Tatrafoto fotograf zakopane

Fotograf Zakopane

Artystyczna fotografia ślubna

Instagram

@tatrafoto

Obserwuj Nas

[email protected]

+48 608 38 18 28