side-area-logo

Wesele w górach – wszystko co musicie wiedzieć

Wesele w górach – wszystko co musicie wiedzieć

Czy warto zorganizować ślub i wesele w górach?

Nie tak dawno pisaliśmy dla Was o świetnym pomyśle, jakim jest kameralny ślub w górach. Ale jeżeli macie dużą rodzinę, wielu przyjaciół i chcecie aby wszyscy Wam towarzyszyli w tym ważnym dla Was dniu? Czy warto zorganizować ślub i wesele w górach? Co wyróżnia Zakopane i Podhale na tle innych miejsc? Przeczytajcie – a już żadne inne miejsce nie wyda się Wam tak atrakcyjne na organizację Waszego wesela!

Co warto wiedzieć o górach?

TatryTatry

Być może zastanawiacie się o jakie góry nam chodzi. Jeśli już jesteście na naszej stronie, widzicie zapewne że nazywamy się Tatrafoto. I tak.Jeżeli piszemy i mówimy o górach to chodzi nam tylko i wyłącznie o Tatry.  Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w Polsce są inne góry. Jednak dla nas Tatry zawsze stały na pierwszym miejscu. Oboje urodziliśmy się w Zakopanem, oboje mieszkamy na Podhalu od urodzenia. Po górach chodzimy od dziecka i od dziecka jesteśmy w Tatrach zakochani. Zanim Wam napiszemy o weselu w górach, będziemy Was chcieli trochę zarazić naszą miłością do Tatr. A kiedy już je pokochacie, chętnie sami pomożemy Wam wesele w górach zorganizować.

Kilka słów o tych naszych Tatrach

Tatry to najwyższe pasmo w całym ogromnym łuku Karpat i jedyne góry na linii łączącej Alpy z Kaukazem. Tworzą wyniosłe góry, które stromo dźwigają się z otaczających obniżeń Podhala, Spisza, Liptowa i Orawy. Pod względem geograficznym dzielą się na trzy części – Tatry Bielskie (całkowicie położone na Słowacji), Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Oczywiście najwyższe z rzeźbą typu alpejskiego, ze strzelistymi szczytami i wysokimi ścianami są Tatry Wysokie. Tatry zachodnie mają rzeźbę łagodniejszą, choć i tutaj nie brak ostrych form jak na przykład doskonale widoczny z Zakopanego Giewont. Co ciekawe w Tatrach Wysokich skupiają się wszystkie ciekawsze jeziora, zaś w Tatrach Zachodnich i Bielskich znaleźć możemy większość jaskiń.

Do Polski należy część północnych stoków Tatr, opartych na grzbiecie głównym pomiędzy Wołowcem a Rysami. Tatry Polskie zajmują obszar o powierzchni 175 km2, co stanowi mniej niż czwartą część całych Tatr. Najwyższym szczytem są Rysy – 2499m, natomiast najwyższy w całości polski jest Kozi Wierch o wysokości 2291 m. Wśród leżących na terenie naszego kraju siedmiu dużych dolin znajduje się najpiękniejsza dolina całych Tatr Zachodnich – Kościeliska, oraz jedna z najwsanialszych dolin całych Tatr ZWysokich – Dolina Rybiego Potoku, w któej leży jedno z najpiękniejszych jezior na całym świecie – Morskie Oko.

 

wesele w Tatrach

wesele w Tatrach

 

Pogoda w górach

Klimat Tatr ma charakter wysokogórski, a w miarę wzrostu wysokości zaostrza się. Najcieplejszy w Tatrach jest lipiec – dlatego jeśli marzy Wam się ślub i wesele w górach w ciepłej oprawie, ten miesiąc może być znakomitym wyborem. Lato trwa tutaj pod połowy czerwca do końca sierpnia. A chłodną jesień równoważy ciepła jesień. Ciepła i pogodna. To i bajeczne kolory pojawiające się o tej porze roku, powodują że jest to wspaniały okres na wesele w górach. A co z zimą? Zima w Zakopanem zwykle panuje od końca listopada do końca marca. Natomiast już na poziomie Kasprowego wierchu od połowy października aż do początku maja. I jest na prawdę wspaniałym okresem na ślub i wesele w górach. Białe Zakopane, drzewa przykryte bajecznym puchem. Jest po prostu pięknie.

Ludzie pod Tatrami

Organizując wesele w górach często będziecie mieli styczność z żywą i kolorową kulturą góralską. Będzie ona znacząco wpływać na charakter Waszego ślubu.  Kto to są w ogóle ci górale? Najwcześniej zaludniła się na Podhalu dolina Dunajca, zajęta została głównie właśnie przez górali polskich. A z Tatrami łączyły górali bardzo silne więzy. Tu polowali, szukali skarbów czy pracowali jako górnicy. I tutaj wreszcie wypasali latem owce. Organizacja pasterstwa jaki i cała niezwykła ludowa kultura górali, ukształtowała się pod mocnym wpływem bałkańsko-ruskim.  Element ten przybył w Tatry w w. XIV-XVI w ramach wędrówek wołoskich.

Być może na Wasze wesele w górach zaprosicie kapelę góralską. Jak będą wyglądać?  Tradycyjne materiały odzieżowe górali to samodziałowe sukno, płótno lniane czy skóry baranie. Na strój męski składają się białe sukienne spodnie ozdobione parzenicami, spięta spinką biała, lniana koszul, skórzane kierpce i serdak bez rękawów. Na wierzch zarzucana jest sukienna cuha. Nakryciem głowy jest okrągły, filcowy kłobuk, opasany kostkami, które z czasem zaczęto wykonywać z muszelek. Uzupełnienie całości jest laska z siekierką czyli ciupaga. Muzyka góralska obfituje w elementy bałkańskie. Urzekła ona wielu kompozytorów – Szymanowskiego, Kilara, Malawskiego, Kondrackiego. A językoznawców fascynuje góralska gwara i śpiew. Gwara pełna ekspresji i archaizmów, które nigdzie indziej nie ocalały.

Fascynacja kulturą góralską – gwarą, sztuką, wyjątkową kulturą materialną trwa od ok. 1880 roku. Dążeniem Stanisława Witkiewicza było uczynienie z niej  żywe, narodowe sacrum. Sam ruch podhalański ma bardzo bogate tradycje, kultywowane przez założony w 1919 roku Związek Podhalan.

 

wesele w górach

Wesele w górach – styl zakopiański

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na fakt iż  wesele w górach jest tak wyjątkowe i unikalne jest tutejsza architektura. I to zarówno jeżeli chodzi o wybór Waszego miejsca na ślub – drewniane kościoły na Podhalu są prawdziwymi perełkami architektury, czy przy wyborze miejsca już na samo wesele w górach – drewniane karczmy, restauracje z bali czy stylizowane sale w hotelach to miejsca jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.

A gdzie swój początek miał styl zakopiański? W wioskach pod Tatrami dawne budownictwo to były drewniane chaty z wysokimi półszczytowymi dachami, krytymi gontem. Dzieliły się na dwie izby – czarną i odświętną białą. Gdy końcem XIX wieku do Zakopanego wkroczyło budownictwo willowe, Stanisław Witkiewicz z myślą o nim właśnie stworzył styl Zakopiański. Projektował domy o większej kubaturze i o szerszym użytkowaniu. Pojawiły się piętra, werandy, balkony. Oczywiście zachowały proporcje i elementy budownictwa góralskiego a wzbogacone zostały o secesyjnie stylizowane zdobnictwo. Styl ten został uznany za narodowy wyraz w polskiej architekturze i zaakceptowany przez samych górali.

Ślub w górach – drewniane kościoły

I właśnie w stylu zakopiańskim powstało na przełomie XIX i XX wieku wiele kościołów w Zakopanem i na terenie całego Podhala. Zarówno te zaprojektowane przez samego Stanisława Witkiewicza, jak i przez osoby które się na nim wzorowały. Organizując wesele w górach, możecie rozważyć któryś z nich aby podczas ślubu nadać jeszcze bardziej górski klimat Waszej uroczystości. Są to mniejsze świątynie, jak kaplica na Jaszczurówce czy na Płazówce, które doskonale nadają się na mniejsze, bardziej kameralne śluby, ale także większe kościoły które pomieszczą wielu gości.

Jednym z przykładów większych kościołów jest Kościół w Kościelisku. Zaprojektowany przez Eugeniusza Wesołowskiego, ucznia Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Wiraże zaś projektował bratanek Jana Matejki – Stefan Matejko. Wnętrze kościoła w Kościelisku, również drewniane jest przepięknie oświetlone. Kolejnym pięknym drewnianym kościołem , położonym już w centrum Zakopanego jest zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Należy do zakopiańskiej parafii przy Krupówkach. Zostańmy jeszcze w Zakopanem. Tutaj na Bystrem mają swoją parafię ojcowie bernardyni. I tutaj znajduje się piękny Kościół  pod wezwaniem świętego Antoniego z ołtarzem głównym wykonanym w drewnie modrzewiowym.

A jeżeli oddalimy się od Zakopanego o kilka kilometrów, w Małem Cichem znajdziemy drewniany kościół ojców dominikanów. Jest to jedno z dwóch miejsc na terenie Małego Cichego gdzie możecie zaplanować ślub w górach w drewnianym kościółku. Drugie to znane Wiktorówki. Ale w tym drugim przypadku musicie liczyć się z kilkudziesięciominutowym spacerem. Wiktorówki położone są już w sercu Tatr, niedaleko Rusinowej Polany. Pięknym przykładem drewnianej architektury jest również kościół najwyżej położonej parafii w Polsce. Znajduje się on oczywiście w najwyżej położonej miejscowości w Polsce w Zębie. Oczywiście to jedynie przykłady, a drewnianych świątyni na Podhalu jest znacznie więcej.

 

wesele w górach

wesele w Tatrach

Ślub w Tatrach

wesele w górach

Ślub w górach – murowane kościoły

. Jeżeli chcielibyście jednak nowocześniejszą, większą świątynię – w samym Zakopanem również takie znajdziecie. Często nawiązują one także do zakopiańskiego stylu. Warto wymienić tutaj kościół na Chramcówkach w Zakopanem, na Zakopiańskiej Olczy czy w najwyższej dzielnicy Zakopanego Cyrhli. I nie możemy również zapomnieć o przepięknym kościele na Bachledówce, skąd  rozpiera się wspaniały widok na panoramę Tatr.

Wesele w górach – karczmy i restauracje

Do dzisiaj budując nowe obiekty w Zakopanem na Podhalu nawiązuje się do stylu Zakopiańskiego. Karczmy i restauracje często wykonuje się z bali, mają drewniane zdobione wnętrza a i przyznać trzeba że i z zewnątrz prezentują się urokliwie. Oczywiście wybór miejsca na wesele w górach powinien być ściśle powiązany z wyborem miejsca na ślub. Co prawda na Podhalu wszędzie jest niedaleko, jednak jeżeli swoje wymarzone wesele w górach zaplanujecie na miesiąc wakacyjny czy na okres ferii zimowych, może się zdarzyć, że trudno będzie Wam dojechać na czas.

Dlatego na przykład organizując ślub w kościelisku, Wasze wesele może mieć miejsce w przepięknej restauracji Góralski Dwór w Kościelisku właśnie. Położony jest  pięknej scenerii, u podnóża Tatr.  W środku tego klimatycznego, drewnianego obiektu mieści się Restauracja Dworska, oraz pokoje, które mogą posłużyć Wam i Waszym gościom. Jeśli ceremonia odbędzie się w Zakopanem – tutaj wybór karczm i restauracji jest olbrzymi. Niedaleko starego kościółka w Zakopanem znajduje się  świetna karczma Młyniska. Przy kościele na Bystrem mamy zaś Karczmę przy Młynie. Na zakopiańskiej Olczy znajdziecie doskonałą Krainę Smaku Grzegorza Lelka. Naszym zdaniem jest to jedno z najlepszych miejsc na wesele w górach z klimatyczną Kryjówką i większą Białą Izbą. Małe Chiche ma zaś blisko wspaniałą Karczmę Tatrzański Bór, położoną już terytorialnie w Murzasichlu jednak bardzo bliską Małego Cichego. Praktycznie w niewielkiej odległości każdego kościoła znajdziecie świetne miejsce na wesele!

 

wesele w górach

wesele w górach

wesele w górach

wesele w górach

Ceremonia cywilna i wesele w górach

Oczywiście jeżeli Wasza uroczystość będzie miała charakter cywilny, mamy dla Was też kilka świetnych rozwiązań.Jednym z nich jest ceremonia w samych Tatrach. Tatrzański Park Narodowy wyznaczył kilka miejsc w górach gdzie można zorganizować ceremonię:

  • Dolina Chochołowska – Polana Chochołowska – niedaleko schroniska PTTK
  • Dolina Kościeliska – Smreczyński Staw – niewielki, ale piękny staw położony w niewielkiej odległości od Schroniska Kasprowy Wierch – na samym szczycie przy dzwonie
  • Kasprowy Wierch – na samym szczycie przy dzwonie
  • Dolina Strążyska – Polana Strążyska ze wspaniałym widokiem na Giewont
  • Dolina Bystrej – Polana Kalatówki – zaraz obok schroniska. W samym schronisku również istnieje możliwość ślubu. Wówczas schronisko, a właściwie hotel Kalatówki to miejsce gdzie można zorganizować wesele w górach. W środku gór!
  • Polana Rusinowa – na samej polanie z jednym z najwspanialszych widoków na panoramę Tatr
  • Dolina Rybiego Potoku – czyli nad Morskim Okiem, przy kapliczce Matki Bożej od Szczęśliwych Powrotów

Większość tych miejsc należy terytorialnie do miasta Zakopanego. Ostatnie dwa natomiast do Bukowiny Tatrzańskiej. To w tych Urzędach należy organizować ceremonię.

Na Podhalu istnieje również wiele hoteli znakomitych jeżeli pragnęlibyście zorganizować ślub cywilny oraz wesele w górach w jednej lokalizacji. Przykładem może być wymieniony wcześniej Hotel Kalatówki. Doskonały będzie położony w Murzasichlu Hotel Kopieniec, czy Hotel Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Obydwa ze wspaniałymi tarasami z widokiem na Tatry, gdzie udzielane są śluby. Nie można zapomnieć także o najsłynniejszym hotelu w Zakopanem – Hotelu Kasprowy!

 

wesele w górach

ślub w górach

ślub w górach

 

Muzyka na wesele w górach

Kiedy organizujecie wesele w górach, musicie zadbać o odpowiedni klimat. I zaraz Wam wytłumaczymy dlaczego czy to decydując się na DJ,a czy to na muzykę na żywo powinniście wybrać muzykę z Podhala. Jeżeli zdecydujecie się na muzykę na żywo wybierzcie zespół z Podhala. Muzycy z Podhala grają na góralskich weselach. A na góralskich weselach, oprócz zabawy do muzyki rozrywkowej, słychać także góralską muzykę. Podczas cepowin, członkowie orkiestry odkładają gitary, wstają zza perkusji i chwytają skrzypce i basy. Wtedy zaczynają grać wspaniałą góralską muzykę. Pomyślcie jaka to atrakcja dla Waszych gości gdy podczas obiadu, zamiast muzyki z głośników słychać będzie góralską nutę. I to graną na żywo. Podobnie sprawa ma się z DJ’em. Jeżeli wolicie oryginalne ścieżki i zabawę z DJ’em, wodzirejem – osoba z Podhala będzie na pewno współpracować z kapelą góralską, która zagra dla Waszych gości i dla Was.

 

wesele w górachFotograf na wesele w górach

A co z wyborem fotografa? Mamy nadzieję, że skoro jesteście na naszej stronie to już wybraliście nas – Łukasza i Monikę. Ale jeżeli okazało się, że termin mamy zajęty – polecamy również wybór fotografa z Zakopanego. Jest przynajmniej kilka powodów. Jeden z najważniejszych to jakość zdjęć. Pamiętacie jak pisaliśmy o drewnianych kościołach? Pięknych ze wspaniałym oświetleniem. Dla fotografa ślubnego mają one zasadniczą wadę. Są stosunkowo ciemne. Fotografowie ślubni z Polski mogą sobie po prostu nie poradzić w takich warunkach. Fotograf z ślubny spod Tatr wie natomiast jak robić tutaj zdjęcia, mamy najjaśniejsze obiektywy i ogromne doświadczenie.Podobnie jest z drewnianymi karczmami i restauracjami na Podhalu. Tutaj nie ma białych sufitów czy jasnego oświetlenia. Jesteśmy wyposażeni w dużą ilość lamp zewnętrznych aby doskonale oświetlić salę. A żeby dostać się na tą salę z kościoła, żeby być przed parą młodą trzeba umieć się poruszać po Podhalu. Szczególnie kiedy mogą pojawić się korki. Czasem zdarza się że odpowiadamy parze młodej jak bezstresowo poruszać się po okolicy i jak najszybciej dojechać. Na pewno nigdzie się nie zgubimy! No i znamy doskonałe miejsca na plenery, a przecież skoro macie wesele w górach to po nim przyjdzie czas na sesję ślubną w górach!

Po weselu czas na sesję ślubną w górach!

Skoro już przyjechaliście do Zakopanego czy na Podhale na swój ślub i wesele w górach, gorąco Was będziemy namawiać na sesję ślubną w górach w innym dniu. Oczywiście jeżeli czas Wam pozwoli. Jeśli Wasz pobyd pod Tatrami byłby krótki, możemy się udać na krótką sesję w dniu ślubu. Zawsze znajdziemy miejsce, które klimatem i widokami będzie odpowiadało do Waszego ślubu i wesela. Ale sesja innym dniu ma swoje niezaprzeczalne zalety. Pomijając oczywistości, czyli to że będziecie mieli więcej czasu dla nas i dla siebie, to że będziecie bardziej spokojni czy to że będziecie mogli się pobrudzić… Najważniejszy jest jednak wybór miejsca. Wybór w innym dniu nieograniczony. Może czekać na Was Rusinowa Polana, kolejką możemy wyjechać na Kasprowy Wierch, albo możemy się udać się nad Morskie Oko. Jeśli będziecie woleć mieć w Tatry w tle a pospacerować po łąkach, znamy znakomite miejsca.

 

sesja ślubna w górachsesja ślubna w górachsesja ślubna w górachsesja ślubna w górach

A może sesja narzeczeńska przed weselem w górach?

Jeżeli po weselu będziecie musieli wracać do domu, a na sesję ślubną wyrwiemy się na chwilę podczas wesela, zawsze możemy Was zaprosić na sesję narzeczeńską gdzieś w Tatrach. A może nad górskim potokiem przy ognisku…. Taka sesja narzeczeńska może mieć również niepowtarzalny klimat…

 

sesja narzeczeńska w górach

sesja narzeczeńska w górach

sesja narzeczeńska w górach

Gotowi na wesele w górach?

Mamy nadzieję że już nie wahacie się czy urządzać wesele w górach. Mamy nadzieję że zamiast Dolomitów, Włoch wybierzecie nasze wspaniałe Tatry. Czekamy na Was – do zobaczenia!

 

 

 

 

 

admin

Leave a reply