Fotograf ślubny – najczęściej zadawane pytania

 

Fotograf ślubny

 

Fotograf ślubny – zakres godzin pracy, format i ilość zdjęć, cennik podstawowy i koszty dodatkowe, czy czas oczekiwania na realizację usług – oto najważniejsze pytania do fotografa ślubnego

 

Spis treści:

 

Reportaż ślubny

 

 

Fotograf ślubny – sesje plenerowe

 

 

Fotograf ślubny – kwestie formalne

 

 

Fotograf ślubny – poznajcie nas.

 

 

Reportaż ślubny

 

Fotograf ślubny

 

Co zawiera oferta reportażu ślubnego?

 

Nasza oferta ślubna składa się z 5 podstawowych pakietów, które dostosowaliśmy z myślą o najczęściej zamawianych usługach. Standardowy reportaż ślubny obejmuje zazwyczaj cały dzień i zawiera:

 

 • obecność dwóch fotografów,
 • reportaż z przygotowań  Pary Młodej
 • zdjęcia z błogosławieństwa Pary Młodej,
 • reportaż z uroczystości kościelnej / USC,
 • fotoreportaż z przyjęcia weselnego do oczepin,
 • mini plener w dniu ślubu,
 • zdjęcia grupowe,
 • galerię online,
 • pendrive ze zdjęciami,
 • dojazd do 100 km.

 

Czy robimy zdjęcia grupowe / pozowane z gośćmi, ile czasu na nie zarezerwować?

 

Zawsze gorąco namawiamy do  zrobienia zdjęć grupowych, ponieważ według nas takie zdjęcia mają ogromną wartość sentymentalną i są wspaniałą pamiątką. Zdjęcia formalne  z rodzicami, dziadkami, świadkami, zajmują w dniu ślubu z reguły 15-60 minut. Wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia.

 

Czy fotograf ślubny uwieczni na zdjęciach wszystkich naszych gości?

 

Bardzo staramy się oddawać Wam jak najbogatszy materiał, ale nie możemy zagwarantować, że na zdjęciu znajdą się wszyscy goście. Jeśli na uwiecznieniu kogoś na fotografii bardzo Wam zależy, po prostu poproście nas o wspólne zdjęcie z tą osobą albo zdecydujcie się na zdjęcia grupowe.

 

Czym się różni sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu i ile trwa?

 

Sesja plenerowa w innym dniu jest na pewno dłuższa. Czas trwania sesji w dniu ślubu tak naprawdę zależy od miejsca, godziny oraz pory roku. Zazwyczaj przeznaczamy na nią 15-30 minut. Wybieramy się na nią,  na kilka chwil przed zachodem słońca  – wtedy panują najlepsze warunki – „korzystne światło”.

 

Jaki zakres godzin obejmuje fotografowanie, czyli jak długo z nami będziecie?

 

W zależności od potrzeb jesteśmy tak długo, aby dobrze opowiedzieć Waszą historię ale staramy się nie przekraczać 12 – 13 godzin.

 

Czy spersonalizujemy usługę na Wasze życzenie?

 

Tak oczywiście. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Zawsze staramy się uwzględnić Wasze potrzeby. Zdajemy sobie sprawę, że każde przyjęcie jest inne i macie różne oczekiwania. Z chęcią dowiemy się na czym Wam najbardziej zależy w Tym ważnym dla Was dniu.

 

Fotograf ślubny i jego styl – czym kierować się podczas wyboru fotografa ślubnego?

 

Podstawowym kryterium, którym warto się kierować to Wasz gust. Każdy fotograf ślubny prezentuje inny styl, preferuje inną formę pracy. My mamy podejście reporterskie. Staramy się łapać chwile, nie przeszkadzać – dobry fotograf ślubny pozostaje “niewidzialny”, tak aby nikogo nie krępować :).Chcemy uchwycić prawdziwe emocje. Nie ingerujemy w bieg wydarzeń. Dorobek fotografa ślubnego możecie poznać, przeglądając jego portfolio. Osobom mającym z fotografią niewiele wspólnego, może być trudno ocenić techniczną wartość zdjęć. Przeglądając portfolio fotografa zwróćcie szczególną uwagę, na zdjęcia z kościoła oraz sali weselnej,  dobry fotograf ślubny potrafi zapanować w umiejętny sposób nad panującym tam światłem i go umiejętnie wykorzystać.

 

My wręcz staramy się korzystać ze światła zastanego, a lamp używamy jedynie wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność. Przeglądając stronę lub profil fotografa, zwróćcie również szczególną uwagę  na ilość prezentowanych zdjęć. Jeśli  jest ich tylko kilka, a na większości przewijają się te same twarze, może to być znak, że ta osoba dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografią. Jeśli niepokoi Was brak doświadczenia, a zdjęcia Wam się podobają, skontaktujcie się z fotografem i poproście o dodatkową próbkę jego kwalifikacji. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze fotografa na ślub jest zwrócenie uwagi na różnorodność fotografii, czy pokazują różne perspektywy, czy fotograf ślubny potrafi oddać  panujące na ślubie emocje i klimat. Pamiętajcie, że przy wyborze fotografa ślubnego ważne jest aby jego styl współgrał z Waszymi oczekiwaniami . Przede wszystkim zdjęcia muszą się Wam podobać!. Nie można kierować się wyłącznie budżetem.  W końcu, to pamiątka na całe życie, a po Waszym ślubie oprócz wspomnień zostaną jedynie fotografie.

 

Czy dostaniemy wszystkie zdjęcia ze ślubu?

 

Nie oddajemy wszystkich plików wykonanych podczas reportażu, jak również plików surowych w formacie RAW lub JPEG. A dlaczego? Już tłumaczymy. Cały reportaż poddajemy starannej selekcji w programie Adobe Photoshop Lightroom, a następnie zaawansowanej obróbce graficznej. Odrzucamy wszystkie kadry, które się powielają lub ujęcia, na których niekorzystnie wyglądacie.

 

Ile zdjęć ze ślubu dostaniemy?

 

Ślubną historię powinno oglądać się z zaciekawieniem, dlatego bardzo dużą wagę przykładamy  do niepowtarzalności kadrów oraz do ciekawych perspektyw. Staramy się aby cała historia była spójna, wzajemnie  uzupełniała się. Dlatego podczas oddawania reportażu nie limitujemy ilości zdjęć, a ilość podana w ofercie jest po prostu ilością minimalną jaką otrzymacie.
W umowie w zależności od wybranego pakietu gwarantujemy od 100 do 1000 ujęć.

 

Ile kosztuje fotograf ślubny?

 

Cena zawsze jest poważnie rozważanym argumentem, zwłaszcza w powiązaniu z innymi wydatkami, które  musicie ponieść podczas przygotowań do Waszego Ślubu. Mimo to z wielu względów,  nie powinien to być argument decydujący. By przygotować ofertę dopasowaną do Waszych potrzeb – napiszcie do nas lub wypełnijcie formularz kontaktowy zamieszczony na naszej stronie. Opowiedzcie nam o swoim ślubie (data, miejsce ślubu i wesela), a my prześlemy Wam pełną ofertę.

 

Fotograf ślubny – sesje plenerowe

 

Fotograf ślubny

 

Co zawiera oferta sesji plenerowej/ narzeczeńskiej / rodzinnej?

 

Jest to sesja organizowana innego dnia niż dzień ślubu, a w jej skład wchodzi:

 

 • w zależności od wybranego pakietu od 100 do 200 ujęć poddanych autorskiej obróbce graficznej. Podczas sesji fotografujemy Was i wszystko, co znajduje się dokoła, ponieważ zależy nam, żebyście oglądając zdjęcia mogli wrócić po latach wspomnieniami, nie tylko do tej chwili ale także i miejsca. Dlatego często otrzymujecie znacznie więcej zdjęć; których nie limitujemy.
 • prywatna galeria internetowa, skąd będziecie mogli pobrać zdjęcia,
 • zezwolenie na fotografowanie w Tatrzańskim Parku Narodowym.

 

Jaka pora jest najlepsza na wykonanie sesji ślubnej w plenerze? Czy lepszy jest poranek, południe, czy zachodzące słońce?

 

Podczas organizacji sesji plenerowych w Tatrach i nie tylko, decydującą rolę odgrywa miejsce, w które zdecydujecie  się wybrać. Duże znaczenie ma także  pora roku. Natomiast największy wpływ na to, jaką porę dnia wybrać ma odpowiednie światło. Bardzo ważne jest to jak wysoko jest słońce. Światło w fotografii jest najważniejsze!.  Najpiękniejsze ujęcia powstają tuż po wschodzie słońca oraz chwilę przed jego zachodem oraz w czasie jego trwania. To wtedy powstają najpiękniejsze zdjęcia, na których widać piękne smugi światła, rozlewające się po niebie barwy oraz niesamowitą, magiczną atmosferę.
Oczywiście ze względu na popularność Tatr zdecydowanie częściej polecamy wschód słońca.  A co z południem?  W fotografii,  co do zasady przyjmuje się,  że nie powinno się robić zdjęć o tej porze dnia, ze względu „niekorzystne światło”.
Bardzo ważne jest punktualne przybycie na sesję.

 

Od czego zależy cena sesji plenerowej?

 

Wszystko zależy od tego gdzie sesja plenerowa ma się odbyć oraz ile czasu zajmie. Skontaktujcie się z nami – prześlemy szczegółową ofertę.

 

Czy możemy zmówić samą sesję poślubną?

 

Tak, oczywiście. Jeśli zdecydujecie się – dajcie znać – wybierzemy miejsce i  ustalimy wszystkie szczegóły.

 

Czy warto zrobić sesje plenerową innego dnia ? Ile trwa taka sesja plenerowa?

 

Na pewno warto!  Sesja w innym dniu, to okazja na naprawdę spektakularne zdjęcia. Czas trwania sesji może być różny. W zależności od miejsca trzeba sobie zarezerwować 1 do 8 godzin. Przekonajcie się sami i zobaczcie  jak wygląda taka sesja ślubna w górach.

 

Gdzie możemy wykonać plener ślubny?

 

Wybór odpowiedniego miejsca jest bardzo ważny, musi ono nie tylko urzekać widokiem, także stwarzać odpowiedni klimat. Z pewnością w Tatrach nie brakuje pięknych miejsc, w których można wykonać wymarzoną sesje ślubną. W naszej ofercie przygotowaliśmy różne pakiety plenerowe z przykładami miejsc, gdzie na pewno warto się wybrać. Na pewno możemy polecić: Kasprowy Wierch, Rusinową Polanę, Morskie Oko, Dolinę Strążyską etc. Sesję możemy wykonać również w Zakopanem, jest tu wiele pięknych miejsc z widokiem na giewont, które idealnie nadadzą się na sesję. Z czystym sumieniem możemy również polecić Bór na Czerwonem – torfowiskowy rezerwat  przyrody w Nowym Targu.

 

Czy wykonujecie tylko sesje narzeczeńskie i poślubne?

 

Uwielbiamy fotografować sesje plenerowe, ale nie tylko tym się zajmujemy. Bardzo bliskie są nam konwencje sesji , life stylowych, reportażowych, które świetnie wpisują się w sesje rodzinne. Jeżeli chcecie mieć zdjęcia przedstawiające Wasze  rodzinne życie – napiszcie do nas.

 

Jak się przygotować do sesji ?

 

Do sesji nie trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać. Przede wszystkim musicie zabrać ze sobą dużą dawkę pozytywnej energii i dobrego humoru. Zależy nam na naturalnych ujęciach.  Musicie być zgodni,  co do tego gdzie i kiedy chcecie aby odbyła się Wasza sesja. Możecie zabrać ze sobą dodatki. W lesie czy na łące wianek albo bukiet ślubny zawsze będzie dobrym pomysłem.

 

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

 

Zdjęcia z sesji plenerowej otrzymacie w prywatnej galerii online, którą możecie udostępnić  bliskim

 

Co zrobimy jeśli nie dopisze pogoda?

 

Jeśli w umówionym dniu pogoda nie dopisuje przekładamy sesję na inny dzień. Ale raczej staramy się nie umawiać sesji na konkretny dzień (gdyż widomo – Pogoda w Tarach potrafi być zmienna 😉 ). Zazwyczaj rezerwujemy dla Was kilka dni i staramy się wybrać ten najlepszy ze względu na pogodę.

 

Koszty dodatkowe związane z sesją plenerową pokrywa klient. O jakie koszty chodzi?

 

Nasza oferta nie uwzględnia kosztów związanych z zakupem biletów na kolejkę na Kasprowy Wierch. Nasze ceny nie przewidują również kosztów związanych z dojazdem poza rejon Podhala.

 

Czy warto wybrać się na sesję narzeczeńską?

 

Warto – naprawdę warto! Jeśli nie mieliście jeszcze żadnego doświadczenia przed obiektywem, lub czujecie się niepewnie, to genialny pomysł.  Sesja narzeczeńska  jest idealnym momentem by się przełamać . No i oczywiście nas poznać J.

 

Fotograf ślubny – kwestie formalne

 

Co zrobić aby zarezerwować termin?

 

W celu zarezerwowania terminu należy skontaktować się z nami poprzez formularz kontaktowy lub mailowo. Jeżeli jesteście zdecydowani, podpiszemy umowę i po wpłaceniu zadatku w wysokości 500 zł będziemy już tylko czekać na ten „szczególny dzień”.

 

Jak wcześnie trzeba zarezerwować termin.

 

Pary z reguły rezerwują terminy około 1 – 1,5 roku przed ślubem, co nie oznacza, że kontaktując się z nami miesiąc przed ślubem, konkretny termin będzie zajęty. Nie ma na to reguły.
Szczyt sezonu ślubnego u nas przypada na miesiące czerwiec – październik. Planując ślub w tym okresie warto pomyśleć o rezerwacji fotografa na ślub wcześniej. Pozostałe terminy można rezerwować z mniejszym wyprzedzeniem.

 

W jaki sposób możemy podpisać umowę ?

 

Po podjęciu przez Was decyzji prosimy o podanie danych niezbędnych do zawarcia umowy.
Umowę można podpisać na dwa sposoby:

 

 • osobiście na spotkaniu ze nami lub
 • jeżeli nie macie czasu na spotkanie umowę możemy podpisać przez internet.  Zazwyczaj robimy to w programie Autenti, gdzie podpisanie umowy kończy się jednym kliknięciem.

 

Fotograf ślubny – jak wygląda rozliczenie?

 

Przy podpisaniu umowy prosimy o wpłatę zadatku, następnie rozliczamy się już po wykonaniu reportażu:

 

 • gotówką nie później niż w dniu odbioru zdjęć lub
 • przelewem przed dniem przekazania dzieła

 

Czy możemy zamówić u Was albumy ślubne?

 

Oczywiście, stworzymy dla Was wyjątkowy i profesjonalną fotoksiążkę lub fotoalbum, który będzie odpowiednią oprawą dla Waszych zdjęć. Nasze albumy posiadają ogromne możliwości personalizacji. Dopasowanie formatu, linii, koloru oraz szeroki wachlarz tkanin sprawia, że świetnie nadają się na każdą okazję. Szczegóły możemy omówić na spotkaniu. Prezentację albumów możecie zobaczyć na żywo u nas, lub tutaj : Albumy ślubne

 

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

 

Umownie wpisujemy około 3 miesięcy. Jednak często zdarza się, że otrzymujecie reportaż o wiele wcześniej. Średnim czasem oczekiwania jest 1 miesiąc.

 

Jakim sprzętem fotografujecie?

 

Jesteśmy przywiązani do aparatów FujiFilm X-T3 wyposażonych w unikalną pod względem budowy matrycę w formacie APS-C, która pozwala na bezkompromisową jakość.  Korzystamy również z jasnych obiektywów stałoogniskowych

 

Czy fotograf ślubny powinien posiadać zapasowy sprzęt?

 

Oczywiście, bezpieczeństwo Waszych zdjęć jest dla nas bardzo ważne dlatego cały czas pracujemy na czterech aparatach. Każdy aparat zapisuje zdjęcia na dwóch kartach pamięci. Zdecydowanie duża ilość sprzętu u każdego fotografa ślubnego powinna być bardzo ważna.

 

Jak wygląda u Was kwestia ceny dojazdu i noclegu?

 

Ceny zawierają dojazd do 100 km. Bez dodatkowych kosztów dojedziemy do takich miejscowości jak np.: Zakopane,  Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Myślenice, Kraków, Nowy Sącz, Wieliczka, Limanowa, Mszana Dolna, Wadowice, Bochnia, itd. Do wesel, które odbywają się w miejscowościach oddalonych powyżej 100 km doliczane są koszty dojazdu.  Szczegóły każdorazowo ustalamy indywidualnie.
Kwestia noclegu wygląda następująco:

 

 • miejsce oddalone od Zakopanego powyżej 100 km do 150 km – potrzebny będzie jeden nocleg.
 • miejsce oddalone od Zakopanego powyżej 150 km – potrzebne będą dwa noclegi (dzień przed ślubem i dzień po ślubie) . Wszystko po to, by móc na spokojnie do Was dotrzeć i odpocząć przed ślubem. Zależy nam na tym, żeby następnego dnia wykonać dla Was profesjonalne zdjęcia, a po weselu – bezpiecznie wrócić do domu.

 

Chcielibyśmy zachować prywatność naszych zdjęć – czy jest to możliwe?

 

Zawsze staramy się „pochwalić” naszymi reportażami ślubnymi w mediach społecznościowych, na stronie, czy na blogu. Jest to kanał promocji naszej twórczości i co tu dużo pisać – dzięki temu trafiliście tutaj. Jeśli jednak chcielibyście zachować anonimowość,  to wspomnijcie o tym podczas spotkania przy podpisaniu umowy.

 

Czy zawsze na ślubach fotografujecie w duecie?

 

Tak. To wynika z naszej filozofii pracy i stylu oraz przywiązania do pewności i swobody, na którą możemy sobie pozwolić fotografując w duecie podczas reportażu ślubnego.

 

Czy nasze zdjęcia są w jakiś sposób archiwizowane?

 

Obowiązkowo!. Wasze fotografie są w bezpieczny sposób przechowywane w chmurze i będą dostępne jeszcze przez długi czas.

 

Co w przypadku,  kiedy nie będziecie mogli fotografować na naszym weselu? Przypadek losowy.

 

Nigdy nie zdarzył nam się taki przypadek,  aby nie dotrzeć na zlecenie. Jeśli coś takiego się wydarzy,  to jesteśmy w stałym kontakcie z wieloma fotografami z Podhala i okolic.  Dokonamy wszelkich starań aby znaleźć zastępstwo.

 

Fotograf ślubny – poznajcie nas.

 

Skąd jesteście i gdzie fotografujecie?

 

Oboje pochodzimy z Zakopanego. Obecnie mieszkamy w Poroninie.
Fotografujemy głównie na terenie Podhala, małopolski. Jesteśmy mobilni i chętnie,  jak nas  zaprosicie, pojedziemy w dalsze zakątki Polski i świata. Dotrzemy do Was bez najmniejszego problemu. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, zarówno jeśli chodzi o fotografię ślubną, reportaże jak i same plenery.

 

Jakie macie doświadczenie w fotografii ślubnej ?

 

Reportażem ślubnym zajmujemy się od ponad 10 lat.

 

Co najbardziej lubicie w pracy fotografa ślubnego?

 

W swojej pracy kochamy piękne emocje, kontakt z ludźmi oraz  czarującą ulotność chwil. Lubimy różnorodność,  jaką daje nam praca w różnych zakątkach Polski.