Image Alt

Sesja ślubna w Tatrach – nasze porady

Sesja w górach na Kasprowym Wierchu8

Sesja ślubna w Tatrach – organizacyjny poradnik dla par młodych

sesja ślubna w TatrachPisaliśmy już dla Was ogólnie o sesjach w górach. Ale dotyczyło wszystkich sesji – rodzinnych, narzeczeńskich, ślubnych czy nawet brzuszkowych. Dzisiaj chcemy napisać konkretnie dla Was par młodych jak wygląda właśnie sesja ślubna w Tatrach. Nie na Podhalu, nie w lesie lecz w samych górach. Opiszemy co najlepiej ze sobą zabrać, jak wygląda sama sesja. Oczywiście wiele elementów będzie się pokrywać ze wspomnianym wcześniej wpisem, lecz sesja ślubna w Tatrach w niektórych elementach jest tak inna, że postanowiliśmy poświęcić temu zupełnie inny artykuł. Poza tym jak się pewnie domyślacie największe nasze plenerowe doświadczenie to właśnie sesje ślubne w Tatrach.

Nie będziemy tutaj pisać o miejscach, o plusach sesji ślubnej w Tatrach. Ani nie będziemy Wam też przedstawiać propozycji miejsc. Nie przeczytacie o zaletach wyboru na sesję ślubną w Tatrach wybrania fotografa z Podhala. Nie, dzisiejszy poradnik jest dla tych którzy już podjęli decyzję , a my postaramy się aby był to taki życiowy poradnik organizacyjny.

Sesja ślubna w Tatrach u nas w Tatrafoto

sesja ślubna w TatrachZacznijmy tak jak powinno się zaczynać czyli od samego początku. A kiedy już podjęliście decyzję o sesji ślubnej w Tatrach u nas będziemy musieli zarezerwować dla Was termin. Jeżeli mieszkacie u w okolicy Podhala i będziemy się widzieć na Waszym ślubie będzie Wam łatwiej. Jeżeli natomiast jesteście z daleka, ale za to kochacie Tatry i nie wyobrażacie sobie sesji w innym miejscu – postaramy się aby i Wasza sesja ślubna w Tatrach odbyła się jak najbardziej bezproblemowo.

A jak o to zadbamy? Na pewno zarezerwujemy dla Was więcej czasu niż jeden konkretny dzień. Postaramy się wpisać w nasz kalendarz cały Wasz pobyt na Podhalu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że utrafimy w odpowiednie warunki pogodowe. Dlatego właśnie zależy nam na wcześniejszym kontakcie, aby wpisać Was i już nikogo więcej. Miejcie jednak uwagę na to, że dobrze by było abyście w czasie Waszego pobytu w górach byli w miarę możliwości dyspozycyjni. Co prawda konkretny dzień ustalimy tuż przed Waszym przyjazdem, kiedy będziemy znali krótkoterminowe prognozy, lecz pogoda w górach potrafi zaskoczyć!

Oczywiście jeżeli trafiliście do nas niedługo przed sesją, też możemy coś poradzić szczególnie gdy pogoda dopisuje! Bardzo często udaje się parom złapać nas na taki termin Last Minute 🙂 Bez żadnego planowania, bez rezerwowania!

Tuż przed wyjazdem w góry.

 

I już nadchodzi ten czas, jesteście po ślubie walizki spakowane, noclegi zarezerwowane, fotograf też. Sesja ślubna w Tatrach już tuż tuż! Mamy dla Was kilka wskazówek przed wyjazdem do Zakopanego. Przede wszystkim, tak jak pisaliśmy wyżej skontaktujcie się z nami. Popatrzymy w prognozy pogody, zastanowimy się nad konkretnym dniem tak abyście mogli sobie w czasie Waszego pobytu trochę poszaleć, a nie tylko czekali na telefon od fotografa 😉 Zaraz, walizki spakowane? No to się rozpakujcie i sprawdźcie czy macie wszystko ze sobą!

No to co mamy zabrać?

Garnitur jest? Suknia ślubna jest? A spinki do mankietu? Biżuteria też w walizce? Koszula też się przyda. No i mucha…. Nie zapomnijcie również o butach. Nie tylko o ślubnych (bo szpilki przeważnie będą w plecaku) ale takich wygodnych na górskie wędrówki… Spakujcie je najlepiej do wygodnego plecaka, który będziecie mogli zabrać ze sobą już na samą sesję ślubną w Tatrach. Ułatwi nam to poruszanie się po szlaku. Pamiętajcie również o obrączkach, przecież jeszcze się do nich nie przyzwyczailiście. Jeżeli macie  jakieś ładne pudełko na obrączki, możecie je zabrać ze sobą. Obrączkom często poświęcamy trochę zdjęć. Zabierzcie ze sobą koniecznie jakiś koc, termos na gorącą herbatę również się przyda. I to nie tylko wtedy, gdy Wasza sesja ślubna w Tatrach odbywać będzie się zimą. Niezależnie od pory roku temperatura w Tatrach może być niska, szczególnie kiedy trafimy na wietrzne warunki!

No i jak to wszystko spamiętać. Najprościej kiedy zrobicie sobie checklistę. Przyda się ona Wam również na miejscu aby sprawdzić czy wszystko zabraliście ze sobą, czy nic nie zostało w hotelowym pokoju. Ileż razy zdarzało się nam że brakło na sesji spinek do mankietów, muchy, a bywało i tak że dzień wcześniej Pan Młody pożyczał koszulę… Przyznamy, że panny młode są lepiej zorganizowane. Zdarza się że nie mają bukietu, ale winny wtedy zawsze jest Pan Młody 😉

A właśnie co z tym bukietem ślubnym?

Czy bukiet na sesji ślubnej w Tatrach jest niezbędny? Absolutnie nie jest niezbędny i decyzję w kwestii bukietu zostawiamy Wam. Jeżeli Wasza sesja ślubna w Tatrach odbywa się zaraz po ślubie, a bukiet jeszcze dobrze wygląda (w podtrzymaniu wyglądu świetnie podobno spisuje się lodówka) jak najbardziej możecie zabrać bukiet ślubny. Jeżeli natomiast minęło już trochę czasu, zawsze nowy bukiet możecie zamówić na miejscu w Zakopanem. A gdzie? Polecamy na przykład Tajemniczy Ogród w Zakopanem. To samo dotyczy ślubnego wianka!

 

Gdy jesteście już w Zakopanem

Kiedy będziecie już na miejscu, ustalimy miejsce gdzie się spotkamy, ustalimy dojazd. Będziemy obserwować pogodę i rozmawiać czy dzień , który wybraliśmy na sesję zmieniamy czy też wybieramy się właśnie wtedy. Mamy dla Was też jedną ważną uwagę. Co prawda staramy się aby sesję na sesję umówić się na samym początku Waszego przyjazdu, jednak jeśli będziecie mieć na przykład słoneczny weekend na górskie wędrówki (my w weekend przeważnie fotografujemy na ślubach) uważajcie na słońce. W górach słońce operuje na prawdę mocno! O ile Pan Młody wystarczy, że zasłoni twarz to Pani Młoda musi tutaj bardziej uważać. Na pewno nie chcecie mieć na zdjęciach świeżo opalonych twarzy ramion czy pleców.

Jeżeli na sesję wybraliście Kasprowy Wierch uzgodnimy też sprawę zakupu biletów na kolejkę. Jak to rozwiązujemy? Rozwiązania są dwa. Możemy kupić bilety z dzień, dwa dni wcześniej aby mieć pewność,  że trafimy na wagonik jadący po porze na której nam zależy. Taką metodę możemy stosować w normalnym sezonie. Natomiast poza sezonem możemy pójść odrobinę wcześniej kupić bilety w kasie w Kuźnicach. Również w ten sposób możemy zrobić w bardzo wysokim sezonie, lub gdy pogoda jest bardzo zmienna i wcześniejsze kupno biletów wiąże się ze sporym ryzykiem.

Pamiętajcie również aby w miarę możliwości przed samą sesją się wyspać, spędzić wspólny romantyczny wieczór. Możecie zaplanować sobie jakąś miłą kolację. Dzięki temu romantyczny nastrój będzie Wam towarzyszył również następnego dnia a Wasza sesja ślubna w Tatrach wypadnie wyjątkowo.

O jakiej porze dnia odbędzie się nasza sesja ślubna w Tatrach

A skoro już powyżej napisaliśmy Wam że dobrze by było abyście się wyspali, zapewne zastanawiacie się o której godzinie odbędzie się Wasza sesja ślubna w Tatrach. Oczywiście dużo zależy od miejsca samej sesji, oraz od pory roku ale w zdecydowanej większości będą to okolice wschodu słońca. Jeśli znacie nasze zdjęcia i naszą stronę, na pewno doczytaliście, że uwielbiamy fotografować w dobrym świetle, a takie mamy przy wschodzie i zachodzie słońca. Ale przejdźmy do szczegółów.

Gdy Wasza sesja ślubna w Tatrach odbywać się będzie nad Morskim Okiem to praktycznie zawsze wybierzemy się z Wami wczesnym rankiem. Nad Morskim Okiem co prawda nie uświadczymy klasycznego wschodu słońca, jednak tutaj ruch turystyczny o innej porze dnia bywa tak duży, że byłoby ciężko nam fotografować. Dlatego nad Morskim Okiem lubimy rozpoczynać sesję jeszcze zanim ktokolwiek tutaj dotrze. I wtedy dzieje się tutaj magia….

Gdy wybierzemy się razem na Rusinową Polanę, czy na przykład Dolinę Strążyską  w większości wypadków będzie to wschód słońca. Oczywiście piszemy tutaj o momencie rozpoczęcia zdjęć. A pamiętajcie, że musimy jeszcze dotrzeć na Polanę. Więc kiedy będziemy wyruszać ze szlaku, będzie pewnie jeszcze ciemno.

Jeżeli zdecydowaliście się na sesję na Kasprowym Wierchu – tu również wskazaniem będzie wyjazd rano, pierwszą kolejką. Jest moment w roku kiedy na Kasprowym Możemy Polować na zachód słońca, jednak to tylko druga połowa wakacji, kiedy kolejka kursuje wystarczająco długo ze względu na sezon, a słońce zachodzi już stosunkowo wcześnie.

 

Czy przebierać się przed sesją?

Często pytacie nas czy macie się przebierać przed sesją w suknię ślubną i garnitur. I znowu nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy od miejsca, jak i od pory roku. Już wyjaśniamy.

Udając się z nami nad Morskie Oko, spokojnie możecie przebrać się w schronisku. Będzie tam ciepło i intymnie.

Wybierając się do Doliny Strążyskiej lub na Rusinową Polanę – decyzję pozostawiamy Wam. Nie będzie tam specjalnego miejsca wewnątrz gdzie będziecie mogli się przebrać, jednak będziecie mogli skorzystać z z naturalnych leśnych zakątków. Suknię i garnitur powiesimy na gałęzi drzewa lub na ścianie szałasu. My będziemy mieli doskonałą okazję na sfotografowanie takich przygotowań do sesji! Ponieważ będziemy się wybierać na szlak, kiedy wszyscy jeszcze śpią, nikt nie będzie nam przeszkadzał. Pamiętajcie tylko aby w tym wypadku kwestię ubierania uzgodnić z nami. Nie chcielibyśmy aby najlepsze światło uciekło nam w tym momencie.

Na Kasprowy Wierch zawsze jednak będziemy spotykać się na gotowo. Po pierwsze – na szczycie nie ma specjalnie miejsca na przebranie się, po drugie dlatego wyjeżdżamy pierwszą kolejką, aby jak najwcześniej rozpocząć sesję. Tuta ważna jest każda minuta!

 

Opłata za sesję ślubną w TPN

Być może słyszeliście, lub czytaliście nawet u nas o opłacie za sesję ślubną na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Normalnie ta opłata wynosi 150 zł, a wykupić ją należy w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego w Kuźnicach, bądź też na stronie internetowej TPN. Jest ona ważna w jednym miejscu na jedną konkretną datę. Mamy jednak dla Was dobrą wiadomość. Umawiając się z nami na sesję ślubną w Tatrach nic nie musicie dodatkowo wykupywać, nic załatwiać. Od kilku lat, każdego roku posiadamy roczne zezwolenie na wykonywanie sesji na terenie Parku. Działa ono w każdym miejscu, każdego dnia!

Na co zwrócić uwagę zimą?

Jeżeli Wasza sesja ślubna w Tatrach odbywać się będzie zimą na pewno musicie się lepiej przygotować. Ciepłe ubrania, koc, gorąca herbata jak już wspominaliśmy mogą przydać się Wam o każdej porze roku, Jednak zimą musicie zwrócić na to szczególną uwagę. Dosyć łatwo zabezpieczyć się przed chłodem, na czas zdjęć ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki możecie schować do plecaka, ale przydadzą się Wam na pewno w czasie kiedy zdjęć robić nie będziemy.

Podróżując zimą po szlakach mogą Wam przydać się również tak zwane raczki. Nie mówimy tu o prawdziwych, wysokogórskich rakach

Sesja ślubna w Tatrach – dzień sesji

Konkretny dzień wybrany, jesteśmy już umówieni w konkretnym miejscu. Co teraz? Na pewno spakujcie wszystko o czym pisaliśmy wcześniej do dużego plecaka. Pamiętacie check listę? Teraz ponownie się przyda. I to tyle. Nie przejmujcie się, nie stresujcie. Koniecznie zabierzcie ze sobą dobre humory. Postaramy się aby na sesji było miła atmosfera górskiej wycieczki. Będzie dużo luzu i naturalności. Jeżeli martwicie się o pozowanie, zupełnie niepotrzebnie. Nie będziemy udziwniać. Lubimy proste naturalne zdjęcie, chcemy pokazać Was, Wasze uczucia, to jacy jesteście na prawdę. Ale zawsze Wam w tym trochę pomożemy!

 

Ile czasu trwa sesja ślubna w Tatrach

Sesja ślubna w Tatrach zawsze będzie trwać trochę dłużej od sesji na Podhalu z widokiem na góry. Głównie dlatego, że dużo czasu zajmie nam dotarcie na miejsce oraz powrót. Oczywiście podczas tych podróży również często będziemy się zatrzymywać na kilka zdjęć, co też przedłuży nam sesję. Zawsze staramy się aby sesja odbywała się w momencie dobrego światła, które trwa stosunkowo krótko. Jednak  będziecie musieli dla nas zarezerwować od 3 do 5 godzin w zależności od miejsca w które się wybierzemy.

 

Jak otrzymamy zdjęcia

Sesja ślubna w Tatrach już za nami i pewnie zastanawiacie się co teraz. Jak odbierzecie od nas zdjęcia. W końcu Wy będziecie wracać do odległego domu, być może wybierzecie się w podróż poślubną. Nie jest to dla nas żaden problem. Udostępnimy Wam zdjęcia w pięknej i nowoczesnej galerii zdjęć. Z niej będziecie mogli pobierać fotografie, udostępniać te które chcecie swojej rodzinie czy znajomym, a nawet zamawiać foto produkty!

 

Czy możemy wykonać u Was album?

A skoro o foto produktach mowa, musimy też wspomnieć o fotoalbumach ślubnych i fotoksiążkach. Są one wspaniałymi pamiątkami. Oczywiście możecie wykonać je bezpośrednio u nas i to nie tylko z sesje plenerowej. Jeżeli posiadacie zdjęcia ze swojego ślubu od innego fotografa ślubnego, a nie wykonaliście jeszcze fotoalbumu czy fotoksiążki chętnie to dla Was zrobimy. Wystarczy zdjęcia ze ślubu (najlepiej w takiej rozdzielczości w jakiej otrzymaliście je od swojego ślubnego fotografa) przesłać je do nas w chmurze, a będziemy mogli zabrać się za wykonanie dla Was wyjątkowego albumu. Jeśli schecie dowiedzieć się więcej o naszych fotoksiążkach i fotoalbumach ślubnych zapraszamy do przeczytania naszej strony albumy ślubne.

 

Jeżeli macie więcej pytań do nas napiszcie w komentarzu lub w mailu. Na pewno odpowiemy, a być może poszerzymy ten nasz skromny poradnik 🙂

Monika i Łukasz

 

 

 

Główny fotograf w Tatrafoto Prywatnie, tata dla dwójki wspaniałych dzieci

Post a Comment

Close
Tatrafoto fotograf zakopane

Fotograf Zakopane

Artystyczna fotografia ślubna

Instagram

@tatrafoto

Obserwuj Nas

[email protected]

+48 608 38 18 28