Image Alt

Ślub w Kaplicy na Jaszczurówce

ślub w kaplicy na Jaszczurówce

 Ślub w Kaplicy na Jaszczurówce

Porady

Postanowiliśmy napisać dla Was kilka porad dotyczących organizacji ślubów w kościołach na terenie Zakopanego, Podhala i nie tylko. Czym charakteryzuje się dany kościół, gdzie się znajduje, gdzie i jak załatwić sprawy. Jakie są trudności, a jakie plusy przy organizacji ślubu w danym kościele. Dlaczego właśnie kaplica na Jaszczurówce? Zaczynamy od miejsca bliskiego naszemu sercu. Od kościoła gdzie jako pierwszy raz byliśmy we dwójkę jako fotografowie ślubni. Przed Wami tekst jak zorganizować ślub w Kaplicy na Jaszczurówce.

 Kaplica na Jaszczurówce w Zakopanem – położenie

Ślub w Kaplicy na Jaszczurówce

Zacznijmy może od tego co to jest ta Jaszczurówka. Jest to część Zakopanego położona we wschodniej części przy drodze Oswalda Balzera do Cyrhli (zapamiętajcie tą nazwę!)  i dalej do Łysej Polany i Morskiego Oka, ok. 4 km od centrum miasta. Można tam Łatwo dotrzeć również od strony Murzasichla, Małego Cichego czy Bukowiny Tatrzańskiej. I to całkowicie omijając Zakopane, a więc i korki. Ale o dojazdach o polecanych miejscach dla organizujących ślub w kaplicy na Jaszczurówce napiszemy jeszcze na końcu!

 

Jaszczurówka leży również przy wylocie Doliny Olczyskiej, gdzie prowadzi zielony szlak turystyczny. Natomiast z Doliny Olczyskiej łatwo dostać się na Nosal – wspaniałe miejsce na plener ślubny! Wracając do Jaszczurówki, powstała w połowie XIX wieku dzięki naturalnym wodom cieplicowym o temperaturze ok. 20,5 °C. Niestety po działaniach wiertniczych temperatura wody ochłodziła się i baseny zostały zamknięte. A  nazwa pochodzi  właśnie od żyjących w okolicach cieplicy salamander plamistych zwanych przez górali „jaszczurami”.

To tutaj właśnie, przy drodze Oswalda Balzera stoi piękna kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa, jedno z klasycznych dzieł stylu zakopiańskiego, zaprojektowana przez  samego Stanisława Witkiewicza,  a zbudowana w latach 1905-07.

 

Kaplica na Jaszczurówce – piękno stylu zakopiaństkiego

Jak zapewne wiecie, twórcą stylu zakopiańskiego był Stanisław Witkiewicz. I to właśnie on zaprojektował kaplicę na Jaszczurówce. Jest ona typowym przykładem tego stylu. Posiada konstrukcję zrębową, a opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Poza podmurówką jest całkowicie drewniana. Dach, kryty gontem posiada niewielką wieżyczkę z dzwonem. Wnętrze składa się z zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Nie jest ono obszerne, bardziej nadaje się do organizacji małych, kameralnych ślubów. Nie posiada również chóru i klasycznych organów. Organista (a właściwie organistka) gra przy wejściu po lewej stronie.

 

Drewniany, główny ołtarz przypomina góralski dom. Wnętrze zdobią projektowane przez Stanisława Witkiewicza witraże, przedstawiające Matkę Boską Częstochowską i Ostrobramską, oraz herby Polski i Litwy. Ołtarze boczne, które również są wykonane z drewna pochodzą z lat 50 ubiegłego wieku.

Organizacja ślubu na Jaszczurówce

 

Jak się na pewno domyślacie, kaplica na Jaszczurówce nie jest oddzielną parafią. Podpowiemy Wam, gdzie musicie się udać lub gdzie zadzwonić, w wypadku gdy chcielibyście zorganizować swój ślub na Jaszczurówce. Początkowo Jaszczurówka należała do Parafii Poronin. Ale od 1893 roku pieczę nad nią mają księża marianie z Toporowej Cyrhli. Pamiętacie jak pisaliśmy na początku, żebyście zapamiętali tą nazwę? Teraz właśnie wam się przyda.

Otóż wszystkie formalności będziecie musieli załatwić w Parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem Cyrhli. Toporowa Cyrhla to najwyższa część Zakopanego, położona około 2,5 od kaplicy na Jaszczurówce. Uważajcie – nie pomylcie parafii na Cyrhli z Parafią Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach w Zakopanem. To dwie różne parafie! Poniżej podpowiadamy Wam namiary:

Ślub w Kaplicy na Jaszczurówce

 

Kontakt:

 

https://www.cyrhla.wiara.org.pl/

[email protected]

telefon: 18 / 20 – 610 – 19

Co jeszcze musicie wiedzieć? Choć księża nie wymagają, abyście się musieli pojawić wcześniej przed kościołem, a to dlatego że dokumenty podpisujecie na ołtarzu już po ceremonii, to jednak warto pojawić się chwilę wcześniej. A to ze względu na parking, który choć spory w sezonie potrafi być zastawiony samochodami. A to ze względu na popularność kościoła wśród turystów. I w tym miejscu musimy Was trochę uspokoić. Oprócz kościelnego, który posługuje w czasie mszy, na ślubach pojawia się jeszcze pan, który pilnuje aby turyści nie wchodzili do kościoła podczas mszy. Tak więc nie grożą Wam wycieczki w kościele podczas przysięgi. Na prawdę jest to rozsądnie zorganizowane.

Ślub w Kaplicy na Jaszczurówce

Musimy Wam napisać też ostrzec jeżeli ślub na Jaszczurówce chcecie zorganizować zimą. Otóż temperatury bywają tam bardzo niskie. Aż do tego stopnia, że zdarzyło się nam że w zakrystii woda święcona… zamarzła. Oczywiście kościół ma ogrzewanie, jednak włączane jest ono dopiero przed samym ślubem. No i zimą lepiej wybrać wczesną porę na ślub. Co prawda dotyczy to wszystkich ślubów organizowanych zimą, ale w kaplicy w Jaszczurówce światło dzienne wpadające przez okna odgrywa bardzo dużą rolę w oświetleniu kościoła.

 

  Ślub w kaplicy na Jaszczurówce – logistyka

Na początku obiecaliśmy Wam że napiszemy trochę o dojazdach. Otóż najlepiej do kaplicy na Jaszczurówce dostać się z tak zwanej górnej części Zakopanego. Czyli okolice Nosala, skoczni, właściwie wszystko powyżej Krupówek. Oraz cała Olcza i Pardałówka. Najbliższe Hotele i restauracje? Na pewno Hotel Nosalowy Dwór. Blisko również położona jest Karczma przy Młynie .

Ślub na Jaszczurówce

A co jeśli chodzi o miejscowości poza Zakopanem? Najbliżej będzie Murzasichle. Trochę dalej Poronin czy Małe Ciche. Bukowina Tatrzańska jest już dosyć daleko, jednak dostaniecie się tam i z powrotem bez stania w korkach nawet w największym sezonie.

 

Czy warto organizować ślub na Jaszczurówce?

Naszym zdaniem? Oczywiście warto! Kaplica na Jaszczurówce jest pięknym i wyjątkowym miejscem. Jeżeli organizujecie kameralny ślub, ten drewniany kościółek na pewno zachwyci Was i Waszych gości. Doskonale wpisze się w klimat ślubu w górach.

 

ślub Jaszczurówka

 

Zdjęcia które wykorzystaliśmy do zilustrowania niniejszego poradnika to w większości fotografie z ceremonii Magdy i Łukasza.

Więcej porad znajdziecie już wkrótce na naszym blogu! Zapraszamy!

A jeżeli uznacie, że czegoś w naszym artykule Wam brakuje, śmiało napiszcie w komentarzu. Postaramy się jak najszybciej uzupełnić.

Główny fotograf w Tatrafoto Prywatnie, tata dla dwójki wspaniałych dzieci

Comments

  • 4 października, 2021

    Musiało byc bajkowo, sama kaplica jest niezwykle urokliwa 😉 Sam ją odwiedziłem kilka razy, ale w zimie jest najładniejsza

Post a Comment

Close
Tatrafoto fotograf zakopane

Fotograf Zakopane

Artystyczna fotografia ślubna

Instagram

@tatrafoto

Obserwuj Nas

[email protected]

+48 608 38 18 28