Image Alt

sesja w górach – poradnik

sesja w górach

Sesja w górach poradnik

Dzisiaj chcieliśmy napisać Wam ogólnie na czym polega sesja w górach, czym różni się od sesji organizowanej poza Tatrami Być może zapytacie dlaczego ogólnie? Otóż dlatego, że postaramy się aby nasz poradnik dotyczył wszystkich sesji w Tatrach. Niezależnie czy będzie to sesja narzeczeńska w górach, sesja ślubna w górach czy też sesja rodzinna w górach.

Sesja w górach – cena

Być może zastanawiacie się od czego zależy cena sesji w górach. Nasza oferta sesji plenerowych podzielona jest na pakiety.  Pakiety różnią się miejscem w które chcielibyście się z nami wybrać. Zaproponujemy Wam sesję w Zakopanem, sesję w kilku miejscach na Podhalu. Możecie się z nami wybrać na Rusinową Polanę czy w Dolinę Tatrzańską. Jeżeli marzy Wam się bardziej górska sesja możemy wybrać się kolejką na Kasprowy Wierch, lub nad któreś z przepięknych, tatrzańskich jezior – np. Morskie Oko czy Szczyrbskie Jezioro. Musicie jednak pamiętać, że im bardziej w góry, tym więcej czasu zajmie nam sesja. Oczywiście w każdej z tych sesji, drugoplanową rolę odgrywają Tatry. A kto odgrywa rolę pierwszoplanową? Oczywiście Wy i Wasze emocje.

Sesja w górach – co ze sobą zabrać

Pierwsza i najważniejsza rzecz, którą zawsze powtarzamy wszystkim parom i rodzinom. Najważniejsze żebyście zabrali ze sobą dobre humory 🙂 Postarajcie się abyście byli wypoczęci i uśmiechnięci – to pomoże nam w utrzymaniu dobrej atmosfery podczas całej sesji.  A jeśli chodzi o takie tradycyjne przygotowanie. jak już wiecie, nasze sesje podzielone są na pakiety. Zdecydowanie inaczej trzeba się przygotować do sesji na szlaku, a inaczej do sesji z widokiem na Tatry. Do sesji w okolicach Zakopanego, czy na Podhalu nie musicie się specjalnie przygotowywać. Zabierzemy Was w miejsca gdzie nie będziemy musieli zbyt daleko oddalać się od samochodu. Przygotować będziecie musieli się natomiast wybierając się z nami w góry. Bardzo ważne jest obuwie. Zawsze miejcie wygodne buty na przebranie, na pewno kilka skalnych ścieżek zaliczymy. No i nie zapomnijcie o ciepłych ubraniach, a nawet o jakimś kocu. I to niezależnie od pory roku! W górach nawet latem pogoda i temperatura potrafi zaskoczyć!

A jeżeli ma być to sesja w górach wiosną, jesienią lub zimą ciepłe okrycia będą niezbędne. Nawet kiedy w Zakopanem jest ciepło, w górach temperatura może być niższa o kilka stopni. W Tatrach może zaskoczyć nas również wiejący wiatr, który może wpłynąć na odczuwanie zimna. Dlatego dobrze mieć również ze sobą gorącą herbatę, koc którym szybko przykryjecie się w przerwie między kolejnymi zdjęciami. Szczególnie musicie mieć to na uwadze, jeśli przyjeżdżacie na sesję rodzinną w górach!

Jak się przygotować.

Pisaliśmy już o dobrych humorach? Zadbajcie o nie już dzień wcześniej. Spędźcie wspólnie romantyczny wieczór, lub udajcie się na rodzinną kolację. Możecie również przygotować sobie checklistę, z rzeczami które macie zabrać na sesję. Szczególnie dotyczy to sesji ślubnych w górach. Taką checklistę dobrze zrobić sobie jeszcze przed wyjazdem do Zakopanego. Zdarzało nam się już pożyczać spinki do mankietów, bywało i tak że Pan Młody pożyczał od właścicieli swojego pensjonatu koszulę. Dziewczyny tutaj lepiej sobie radzą, choć bywało i tak, że bukiet został w pokoju. Oczywiście winny był świeżo upieczony małżonek… 🙂 Przygotowując się do sesji w górach, możecie jeszcze również zainspirować się zdjęciami z podobnych sesji, czy to u nas czy u innych fotografów. My oczywiście bardzo chętnie będziemy Wam podpowiadać jak się zachowywać na sesji, co robić, ale zawsze możecie podchwycić jakieś inspiracje a my wyczujemy jakie zdjęcia się Wam najbardziej podobają. I tutaj dochodzimy do następnego pytania….

Jak pozować….

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie pozować. Macie być sobą. Na sesji narzeczeńskiej i ślubnej zależy nam abyście pokazali uczucie które Was połączyło, emocje, szczęście. Macie być dla siebie. Wasza sesja rodzinna ma pokazać bliskość Waszej rodziny, radość i zabawę. Oczywiście tak jak pisaliśmy wcześniej, możecie się inspirować, my Wam będziemy podpowiadać. Ale na zdjęciach macie być Wy!

O jakiej porze wybierzemy się na sesję w górach

 

Na pewno słyszeliście o złotej godzinie… Otóż dla fotografa światło pełni ogromną rolę. Bo przecież bez światła nie ma fotografii. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do tego, aby słońce podczas sesji w górach było jak najbardziej korzystne. A najlepsze światło jest w okolicach wschodu lub zachodu słońca. I ile w niektórych miejscach uda nam się zrealizować sesję zarówno o wschodzie słońca, jak i o zachodzie to są miejsca gdzie możliwy będzie jedynie wschód. Dlaczego? Ponieważ to sesja w górach. A w górach wszystko jest inaczej. Słońce często nie zachodzi za za horyzont a chowa się za górami. Dochodzi do tego jeszcze ruch turystyczny. W okolicach zachodu słońca potrafi on być całkiem spory. A nie chcemy przecież na Waszych zdjęciach mieć tłumu turystów. Dlatego przygotujcie się, że na sesję w niektórych miejscach będziecie musieli bardzo wcześnie wstać.

Jaka pora roku jest najpiękniejsza?

Być może zabrzmi to banalnie, ale góry są piękne każdą porą roku. I każda pora roku jest inna i wyjątkowa. Pięknie jest wiosną kiedy już zaczyna robić się zielono, a szczyty Tatr są jeszcze białe od śniegu. Latem kiedy wszystko kwitnie, drzewa obsypane są zielenią. A jesień? Najbardziej kolorowa ze wszystkich pór roku. A w górach już widać śnieg… No i zima, baśniowa pełna niesamowitych śnieżnych krajobrazów…  Zdarza się tak, że Nasze Pary zjawiają się u nas najpierw na sesję narzeczeńską, później na sesję ślubną a na końcu na brzuszkową i rodzinną…. Zawsze o innej porze roku!

sesja zaręczynowa

Czy możemy udać się w kilka miejsc

Być może podoba Wam się Kasprowy Wierch i Morskie Oko, lub chcielibyście się udać na Rusinową Polanę oraz do Doliny Strążyskiej. I zastanawiacie się czy w czasie jednej sesji możemy wykonać zdjęcia w dwóch tych miejscach. Niestety najczęściej nie jest to możliwe. Dlaczego? Już odpowiadamy. Po pierwsze często miejsca przez nas polecane dzieli spora odległość i dotarcie między parkingami samochodem zajmuje sporo czasu, a  pamiętać jeszcze trzeba o dotarciu z parkingu na miejsce wykonywania sesji. Góry rządzą się swoimi prawami. A ja napisaliśmy wyżej, czas mamy ograniczony zarówno przez uciekające dobre światło jak i przez ruch turystyczny. Jakie jest rozwiązanie? Można wykonać dwie sesje. Czy polecamy? Nie koniecznie! Już odpowiadamy dlaczego.

Każda sesja w górach na pewno będzie różnorodna i ciekawa niezależnie od miejsca do którego się wybierzemy. A musicie pamiętać, że zdjęcia będziemy wykonywać nie tylko w tym jednym konkretnym miejscu, ale również po drodze, gdzieś w lesie, może nad potokiem…

Aby rozwiać Wasze wątpliwości podamy Wam kilka przykładów. Gdy udajemy się na sesję na Kasprowym Wierchu, w Kuźnicach znamy kilka przepięknych miejsc, które znakomicie możemy wykorzystać do sesji. Jest park Tatrzańskiego Parku Narodowego, potok Bystra nie brakuje wspaniałych miejsc w lasach. Jeżeli udajecie się z nami na sesję nad Morskie Oko nie myślcie że na każdym zdjęciu będzie to przepiękne jezioro. Na pewno znajdą się zdjęcia na którym drugoplanową rolę będzie grał słynny Mnich, na pewno pospacerujecie sobie po szlaku pomiędzy drzewami, a i las również odwiedzimy. Podobnie będzie z Rusinową Polaną czy Doliną Strążyską.

A może i góry i jezioro?

sesja w górachJeżeli bardzo chcecie być na szczycie i nad jeziorem również mamy dla Was doskonałe rozwiązanie. Jest to sesja na Kasprowym Wierchu oraz nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Jak ona wygląda? Otóż na Kasprowy Wierch dostajemy się kolejką. Szczyt Kasprowego to Wspaniałe miejsce na sesję w wysokogórskim klimacie. Z Kasprowego Wierchu schodzimy na Halę Gąsienicową, a stamtąd mamy już całkiem niedaleko nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jednak musimy Was ostrzec – taka sesja wiąże się z kilkunastokilometrowym spacerem. Na szczęście na Hali Gąsienicowej znajduje się schronisko górskie – słynny Murowaniec, więc jeżeli będziecie się chcieli przebrać, czy też odpocząć – nie będzie c tym problemu. Organizując sesje w górach zawsze staramy się aby niedaleko było gdzie udać się w razie załamania pogody czy aby napić się gorącej herbaty i zjeść szarlotkę… Co prowadzi nas do kolejnego pytania….

 

Sesja w górach jakie miejsca polecacie

W naszej ofercie proponujemy Wam do wyboru wiele różnych miejsc w górach, czy z widokiem na Tatry. Staramy się aby sesja w górach była atrakcyjna, różnorodna i łatwo dostępna. Dlatego najczęściej wybieramy miejsca gdzie łatwo dotrzeć, gdzie w pobliżu jest miejsce gdzie można schronić się w wypadku załamania pogody, gdzie można się przebrać.

Na sesje z widokiem na Tatry wybraliśmy miejsca gdzie łatwo dotrzeć samochodem, a spacer zajmie kilka, może kilkanaście minut. Dzięki temu zawsze mamy schronienie w pobliżu w postaci samochodu, możecie zostawić w nim część rzeczy a na przykład po sesji w zimie szybko się ogrzejecie!

Przed sesją w dolinach tatrzańskich czeka nas najdłuższy spacer. Jednak będzie to spacer a nie górska wyprawa. Dlaczego tak o tym piszemy? Gdyż zależy nam abyście na sesji nie byli zmęczeni, gdyż podczas zdjęć czekać będzie na Was trochę wyzwań. Sami zobaczycie. Gdy wybieramy się do doliny również możemy być pewni że będziemy mieli pod ręką miejsce do schronienia, czy żeby napić się gorącej herbaty. Podczas sesji w Dolinie Strążyskiej mamy herbaciarnie. Będąc na Rusinowej Polanie możemy odwiedzić Wiktorówki, gdzie wspaniali bracia Dominikanie częstują gorącą herbatą i udzielają schronienia.

Jak się zapewne domyślacie wybierając się z nami jeszcze wyżej niż w doliny na przykład nad Morskie Oko czy Na Kasprowy Wierch również będziemy mieli gdzie zajrzeć. A we wszystkie te miejsca to będzie znakomita okazja do zrobienia Wam kilku zdjęć z kubkiem herbaty w końcu. To przecież wyprawa w góry i odwiedziny w  schronisku są nieodzowne.

góralski plener nad Morskim Okiem32A co jeśli nie będzie pogody?

Wiadomo. Pogoda w górach jest zmienna i często nieprzewidywalna. Choć przyznamy, iż ostatnio prognozy pogody nawet w Tatrach całkiem dobrze się sprawdzają. Dlatego chętnie z większym wyprzedzeniem umówimy się z Wami na większy zakres dat. Będziemy mogli sobie wybrać konkretny dzień na sesję już kiedy będziemy znali prognozę. Dlatego lepiej będzie kiedy i Wy i my zarezerwujemy sobie więcej czasu. Dzięki temu, z dużym prawdopodobieństwem uda nam się trafić na dobrą pogodę.

Czy trzeba kupować zezwolenie na sesję w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Być może słyszeliście, że kilka lat temu Tatrzański Park Narodowy wprowadził opłaty za sesje w górach. Dobrze słyszeliście. Nie dotyczą one wyłącznie sesji ślubnych. Dotyczą wszystkich uroczystości rodzinnych. Z nami jednak niczym nie musicie się przejmować. Tą kwestię bierzemy na siebie. Ponieważ posiadamy stałe zezwolenie nie ma problemu z przekładaniem zezwolenia, zmiany daty z powodu pogody itp. Po prostu ruszamy na szlak!

Zapraszamy na sesje w górach

Mamy nadzieję, że jesteście już przekonani i podjęliście decyzję, że sesja w górach to jest to czego oczekiwaliście od pleneru. Napiszcie do nas, zapytajcie o wszystko co chcielibyście wiedzieć, chętnie odpowiemy, doradzimy i umówimy się z Wami na przygodę w górach!

 

 

 

Główny fotograf w Tatrafoto Prywatnie, tata dla dwójki wspaniałych dzieci

Comments

  • Karolina
    8 lutego, 2022

    fAJNY PORADNIK. RZADKO WYBIERAM SIĘ W TATRY I WARTO BYŁO GO PRZECZYTAĆ. nO I FAJNIE, ŻE NIE TRZEBA STARAĆ SIĘ O ZEZWOLENIE TPN BO JUŻ MACIE. tO WIELKA ZALETA. jA NA ABY UNIKNĄĆ CZEKANIA SPONTANICZNIE PO PROSTU WYBRAŁAM SIĘ NA SŁOWACKĄ STRONĘ A EFEKTY MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ:https://www.dwudziestadruga.pl/sesja-slubna-w-gorach-lomnica/
    jAK CI SIĘPODOABA?

Post a Comment

Close
Tatrafoto fotograf zakopane

Fotograf Zakopane

Artystyczna fotografia ślubna

Instagram

@tatrafoto

Obserwuj Nas

[email protected]

+48 608 38 18 28