Image Alt

góralskie wesele w górach – Klaudia & Krzysztof

góralskie wesele w górach

Klaudia & Krzysztof i ich góralskie wesele w górach

Uwielbiamy góralskie wesela! Muzyka, tradycja, kultura, stroje. Ucieszyliśmy się, kiedy Klaudia z Krzysztofem poinformowali nas że ich wesele w górach to będzie wesele góralskie. I to mimo że Krzysztof nie jest z Podhala. Ale gdybyśmy nie wiedzieli, nigdy byśmy się nie zorientowali! A zacznijmy od początku…

Przygotowania

Wesele w górach, to mało powiedziane! Klaudia pochodzi z Zębu. A Ząb to najwyżej położona miejscowość w Polsce. Więc bardziej w górach, już być nie można. I właśnie w Zębie odbyły się przygotowania Panny Młodej. Klaudia, jak to podczas góralskiego wesela, ubrała się w pięknie zdobioną, haftowaną góralską suknię. Całość dopełniły korale i kolczyki. Kiedy już nasza panna młoda była gotowa dotarł do niej Krzysztof. Już gotowy, jednak na góralskim weselu Pan Młody ubiera się dwukrotnie. Pierwszy raz  w domu rodzinnym, wówczas zazwyczaj nie towarzyczy mu fotograf czy kamerzysta. Drugi raz w domu Panny Młodej. Ona przebiera mu koszulę, zmienia wstążkę i ponownie pomaga założyć cuchę, spinkę czy kapelusz.

Kiedy już oboje młodzi byli gotowi odbyło się wzruszające, góralskie błogosławieństwo. Ono również różni się od innych błogosławieństw. Błogosławieństwa par nie góralskich są bardziej kameralne. W błogosławieństwie góralskim  uczestniczy cała rodzina, drużbowie, druhny, pytace, muzyka…. Po błogosławieństwie para młoda udała się do kościoła w zaprzęgnięte w konie lańda. Para góralska do kościoła jedzie oddzielnie. Panna Młoda z drużbami, natomiast pan młody z druhnami.

Ślub w Kościele w Zębie

Kościół św. Anny w Zębie to kościół drewniany z początków XX wieku. Jego budowę rozpoczęto w roku 1915 Parafię w Zębie, obejmuje dodatkowo wsie Bustryk i Sierockie. Kościół w Zębie zaprojektował Jędrzeja Gracy z Bustryku,  a główny ołtarz  zaprojektował Wojciech Brzega. Wnętrze kościoła jest przepiękne. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Anny. Po bokach wspaniałe rzeźby. Jest tam przepiękna, rzeźbiona chrzcielnica. Dla nas, fotografów ślubnych, robienie zdjęć w kościele w Zębie to czysta przyjemność. Te niesamowite wnętrza, to światło padające przez okna przy ołtarzu. Wcale nie dziwimy się, że nasza Para Młoda zdecydowała się na ślub w kościele w Zębie. Tak pięknej świątyni złożenie sobie małżeńskiej przysięgi, nabiera dodatkowego wymiaru. A fotografowanie tak wspaniałych chwil, było dla nas prawdziwym przywilejem.

Przed kościołem zaprosiliśmy gości do wspólnych zdjęć z Parą Młodą. Drużyna co prawda była już rozbawiona i gotowa na wesele. Jednak udało nam się ich opanować. Takie zdjęcia to jednak ważna pamiątka. Najbliższa rodzina pozowała z Parą Młodą już dużo chętniej.  Na Parę Młodą czekał już cały orszak weselny, powozy zaprzęgnięte we wspaniałe konie. A Młodzi mogli w końcu pojechać razem. Bo już byli po ślubie. I wyruszyli na wesele w górach!

Wesele w górach w Suchem

Z Zębu udaliśmy się do suchego. Ach co to było za wesele w górach! Muzyka góralska, tańce, zabawy, wielokolorowe góralskie stroje. A wszystko to przy suto zastawionych stołach. Z wesela wyrwaliśmy się na chwilę na plener ślubny z drużyną. Oczywiście plener z widokiem na góry. Szybka wycieczka do Zakopanego na Furmanową  pozwoliła nam na złapanie fajnych kadrów nowożeńców z drużyną. Na koniec niestety musieliśmy uciekać przed nadchodzącą ulewą!  Szczęśliwie jednak powróciliśmy „nie tak bardzo mokrzy” do Suchego na wesele.

Góralskie wesele to rzecz jasna poprawiny. Ponieważ pierwszego dnia , zaraz po sesji plenerowej odbywały się cepowiny, na życzenia rodzicom czy na zdjęcia grupowe z gośćmi w sobotę nnie było absolutnie czasu. Musicie wiedzieć, że takie cepowiny potrafią zająć Sporo czasu! Bo to przecież najpierw muszą pośpiewać pytace ze starościnami. A potem druzcki.  I drużbowie nie mogą być gorsi. Także podczas składania życzeń goście lubią sobie pośpiewać tradycyjne, góralskie przyśpiewki. Kiedy już dadzą na cepiec, no to ten cepiec trzeba wykupić. Czas na góralskim weselu mija jak błyskawica. W  zabawie radości i śpiewie. Ale tak właśnie wygląda wesele w górach!

A poprawiny, choć już nieco spokojniejsze, dalej są bardzo uroczystym dniem. Goście są elegancko ubrani, już nie po góralsku. Panna Młoda zakłada białą suknię ślubną a Pan Młody Garnitur. Dzięki takiej organizacji góralskich wesel można połączyć miłość do tradycji i strojów góralskich z marzeniami o pięknej, białej sukni ślubnej. I w poprawiny można już spokojnie podziękować rodzicom za wychowanie, za wszystkie trudy i za miłość. Zachęcamy też wtedy zawsze do kilku zdjęć pamiątkowych właśnie z rodzicami, najbliższymi i gośćmi którzy przybyli na wesele!

Zdjęcia te będą stanowiły wspaniałą pamiątkę w ślubnym albumie. Podobnym do tego który wykonaliśmy dla Klaudii i Krzysztofa!

Oglądajcie zdjęcia, napiszcie czy podoba się Wam takie wesele w górach. A jeżeli zainteresują Was wesela góralskie – koniecznie zajrzyjcie TUTAJ

 

Wesele w górach

Para: Klaudia i Krzysztof

Przygotowania w Zębie

Ślub w Kościele w Zębie

Wesele w Suchem

Plener z drużyną Furmanowa

Fotograf – Tatrafoto Artystyczna fotografia ślubna Zakopane

Monika Nodzyńska - fotograf i filmowiec ślubny. Swoim kobiecym spojrzeniem szuka szczegółów, dodatków uczuć i emocji.

Post a Comment

Close
Tatrafoto fotograf zakopane

Fotograf Zakopane

Artystyczna fotografia ślubna

Instagram

@tatrafoto

Obserwuj Nas

[email protected]

+48 608 38 18 28