Ślub w Zakopanem w Jaszczurówce – Anna i Maciej

Ślub w Zakopanem w Jaszczurówce – Anna i Maciej

Anna z Maciejem przyjechali do Zakopanego z drugiego końca Polski. Tak! Aż z drugiego końca polski! Ich marzeniem był ślub w Zakopanem w Jaszczurówce. Jak widzicie to marzenie udało się zrealizować. Był to pierwszy nasz ślub, podczas którego byliśmy fotografami i… świadkami.

Kaplica w Jaszczurówce to jedno z najpiękniejszych miejsc w Zakopanem na cichy i skromny ślub. Przepiękne miejsce w witkiewiczowskim stylu. Jest to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na ślub przez pary, które pragną aby ten wyjątkowy dzień odbył się właśnie w Zakopanem.

Nazwa “Jaszczurówka” pochodzi od żyjących tu niegdyś salamander plamistych, nazywanych przez górali “jaszczurami”.

Kaplicę pod wezwaniem „Najświętszego Serca Jezusowego” fundacji rodziny Uznańskich projektował Stanisław Witkiewicz (1851-1915). Pisarz, malarz, historyk sztuki i działacz społeczny. Budowę kaplicy rozpoczęto w roku 1904, a ukończono dwa lata później. Przy realizacji projektu współpracowali: inż. Blacha i miejscowi górale, mistrzowie siekiery i dłuta.

Ołtarz główny przypomina swoją konstrukcją chatę góralską. Po obu stronach ołtarza są dwa kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza. Kaplica w Jaszczurówce to jeden z najpiękniejszych pomników sztuki i stylu zakopiańskiego w Polsce.

W latach 50-tych XX wieku wyposażono kaplicę w dwa ołtarze boczne: Matki Bożej i św. Józefa. Stacje drogi krzyżowej namalował na szkle Jan Jachimiak, a miejscowi górale wyrzeźbili w drewnie dębowym wiszący żyrandol.

W trudnych latach dla kościoła w Polsce (1977-1983) ks. Jan Kowalik, proboszcz parafii na Olczy podjął trud zbierania ofiar, by przeprowadzić kapitalny remont walącej się kaplicy. Dzięki jego wysiłkom ten cenny zabytek został uratowany. Od roku 1984 kaplica znajduje się pod opieką Księży Marianów z parafii na Cyrhli. W jej podziemiach corocznie organizowane są wystawy sztuki ludowej.

Po ślubie oczywiście nie mogło zabraknąć pleneru z widokiem na Tatry. Odwiedziliśmy góralskie szałasy, tatrzański potok oraz punkt widokowy na Głodówce.  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w innym wpisie.

Fotografowie Monika i Łukasz Nodzyńscy

Zakopane, Podhale, Tatry.

TFP

 

 

Gallery

Leave a comment

Your email address will not be published.Field is required

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>