Wesele góralskie na Podhalu to nie tylko piękna uroczystość, ale także sposób na poznanie bogatej kultury i tradycji regionu Podhala. Dziś napiszemy Wam trcohę inaczej. Zanim opiszemy Wam dzisiejsze wesele góralskie na remizie w Cichem, najpierw będziecie mogli przeczytać ogólnie o weselu góralskim. Jednak dosłownie kilka słów. Dzięki temu dowiecie się czym jest. To sposób na wyrażenie swojej osobowości i pasji do życia. Oto kilka cech charakterystycznych dla wesela góralskiego:
- Stroje ludowe. Bogato zdobione stroje góralskie, które od wielu pokoleń stanowią dumę mieszkańców Podhala.
Na męską stylizację składają się: biała koszula zdobiona haftem, spinka góralska, portki góralskie ze sukna z haftowanymi parzenicami na udach, szeroki skórzany pas, pięknie zdobiona cucha, kapelusz wykonany z filcu oraz skórzane kierpce. - Natomiast kobiety noszą: białą koszulę, ręcznie wyszywany gorset i spódnicę oraz kierpce. Nieodłącznym elementem są czerwone korale. Strój ludowy na weselach naszą zarówno Pary Młode jak i goście weselni.
- Muzyka góralska. To kolejny element, który wyróżnia wesela na Podhalu. Podczas całego wesela parze młodej i gościom towarzyszą góralskie nuty.
- Regionalne potrawy. Wesele góralskie często podkreślają tradycyjne dania np. kwaśnica oraz lokalne przysmaki i wypieki.
- Rytuały i obrzędy: Podczas wesela tradycyjnego na Podhalu mają miejsce różnego rodzaju rytuały i obrzędy, które są związane z lokalną tradycją. Jednym z najważniejszych elementów tradycyjnego wesela na Podhalu są cepowiny. Podczas cepowin panna młoda na znak porzucenia stanu panieńskiego zdejmuje wianek (symbol niewinności) i zakłada góralską chustę (symbol małżeństwa). Cepowiny potrafią trwać nawet kilka godzin!, a całości towarzyszy piękna góralska muzyka przygrywana przez kapelę góralską oraz góralskie przyśpiewki. W ten sposób para młoda przechodzi z jednego etapu życia w drugi, a goście weselni i ich bliscy biorą udział w tym przeżyciu.
Ceremonia Ślubna w Cieniu Tatr - gdzie się odbywają się śluby wesela góralskie na podhalu?
Ślub na Podhalu to niezwykłe doświadczenie zarówno dla państwa młodych, ale także dla gości. Często odbywa się w malowniczych drewnianych kościołach. Młoda para często decyduje się na przemarsz w orszaku weselnym z domu do kościoła, a drogę umila dźwięki tradycyjnych góralskich melodii granych na skrzypcach i basach. Jeżeli dom panny młodej od kościoła dzieli jednak większa odległość, para młoda decyduje się na przejazd konnymi zaprzęgami lub jak przy klasycznych weselach – samochodami. Tak właśnie zrobiła nasza dzisiejsza para – Marta i Wojtek.
Ich ślub odbył się w parafii św. Józefa Robotnika w Cichem. Ciche to niewielka miejscowość na Podhalu, położona w powiecie nowotarskim w gminie Czarny Dunajec. Stamtąd pochodziła własnie nasza Panna Młoda Marta.
Po ceremonii ślubnej nadszedł czas na przyjęcie weselne, które na Podhalu trwa zazwyczaj przynajmniej dwa dni. Jak już zorientowaliście się napewno po tytule naszego dzisiejszego artykułu, ich wesele góralskie odbyło się na remizie w Cichem. Dokładnie tak, na remizie. Nie w karczmie czy restauracji. Co więcej, gwarantujemy Wam, że po przeczytaniu naszego artykułu, a przede wszystkim po obejrzeniu zdjęć nie będziecie mieli żednych wątpliwości. Wesele góralskie na remizie w Cichem to świetny pomysł!
wesele góralskie na remizie w cichem - Zabawa w rytm góralskiej muzyki
Często góralska zabawa weselna odbywa się w malowniczych regionalnych karczmach czy pięknie udekorowanych restauracjach. Wesele na Podhalu to prawdziwa uczta dla zmysłów – barwne stroje, energetyczna muzyka i wyjątkowy klimat, stąd pary młode wybierają własnie takie miejsca. Jednak Marta z Wojtkiem postanowili urządzić swoje góralskie wesele na remizie w Cichem właśnie.
Remiza w Cichem jest w całości urządzona w drewnie. Dlatego przy odrobinie pięknych dekoracji, w niczym nie ustępuje podhalańskim regionalnym karczmom czy restauracjom. Zobaczcie zresztą sami na nasze zdjęcia, spójrzcie jak wyglądało góralskie wesele na remizie w Cichem, a napewno przyznacie nam rację.
W tym miejscu musimy napisać, że wesele Marty i Wojtka było bardzo żywiołowe. Zabawa była po prostu fantastyczna. Na parkiecie całe popołudnie i wieczór królował żywy i kolorowy taniec. Na pewno w dużej części jest to zasługa dużej ilości gości ze znanego Studenckiego Zespołu Góralskiego „Skalni”. Co więcej, w dniu wesela doszły nas słuchy, że to właśnie w zespole skalni poznała się nasza dzisiejsza Para Młoda.
Sesja z drużyną i wesele góralskie na remizie w Cichem
Obowiązkowym punktem każdego wesela góraslkiego, jest sesja z drużyną. Ponieważ Marta i Wojtek znają okolice remizy w Cichem doskonale, zaproponowali nam swoje sprawdzone miejsce i tam też udaliśmy się z drużbami
Góralskie cepowiny
Następnie, juz po powrocie z pleneru z drużyną odbyły się tradycyjne góralskie cepowiny. Obfitowały one w śpiew, byłny pełne wzruszeń i przeżyć. Życzeń składanych parze młodej nie było końca. A po wszystkim nastąpił czas na taneczne góralskie solówki. Jak już wspomnieliśmy duzą część gości stanowili byli lub obecni członkowie zespołu „Skalni”, zatem tańce były naprawdę wspaniałe. Podsumowując zapraszamy Was do galerii, gdzie od przygotowań do cepowin będziecie mogli zapoznać się z wyjątkowym dniem Marty i Wojtka i przekonać się jak wyglądało ich wesele góralskie na remizie w Cichem.
Góralska sesja ślubna w Cichem
Zanim jeszcze podsumujemy nasze wesele góralskie na remizie w Cichem musimy napisać o sesji plenerowej Marty i Wojtka. Zaprosili nas na nią również do Cichego w okolice domu Pani Młodej. Jak już zdążyliście napewno zauważyć oglądając ich zdjęcia z wesela, nie tylko ich drużyna i goście byli bardzo żywiołowi. Także Para Młoda kipiała zabawą i humorem.
Podobnie było i na ich sesji ślubnej. Czuliśmy się jak na luźnej wyprawie z dobrymi znajomymi. Tańce, zabawy wzajemne podnoszenie się na rękach (tak tak, Marta Wojtka też dźwigała!) przeplatały się z chwilami zadumy i czułości. Fotografowaliśmy i bawiliśmy się aż zrobiło się całkiem ciemno.
Wesele góralskie na remizie w cichem – bogactwo kultury góralskiej
To już koniec naszej wspólnej przygody z Martą i Wojtkiem. Z pewnością ich wesele góralskie na remizie w Cichem będziemy ciepło wspominać. Mamy nadzieję, że Wy również.
Podsumowując, wesele góralskie na Podhalu to nie tylko uroczystość ślubna, ale również doskonała okazja do przekazania przyszłym pokoleniom bogactwa kultury góralskiej. To czas radości, miłości i wspólnego świętowania w cieniu majestatycznych Tatr.
Jeśli chcecie zorganizować wesele na Podhalu lub po prostu podziwiać piękno góralskiej kultury, zapraszamy Was do odwiedzenia naszej strony o góralskich weselach , gdzie znajdziecie więcej ciekawych historii z wesel góralskich w postaci zdjęć i ciekawych tekstów.
Monika Nodzyńska
Monika Nodzyńska - fotograf i filmowiec ślubny. Swoim kobiecym spojrzeniem szuka szczegółów, dodatków uczuć i emocji.